› dzieci i rodzina
10:56 / 20.12.2017

Anioły i ... Turoń w Elblągu, czyli dzieciaki kolędują!

Anioły i ... Turoń w Elblągu, czyli dzieciaki kolędują!

Dzisiaj, tj, 20 grudnia, uczniowie Elbląskiej Szkoły Podstawowej prowadzonej metodą Marii Montessori wyjdą na ulice Starego Miasta ze spektaklem Kolędnicy.

Zaczynamy pod katedrą, przy szopce / choince o 14.00 (będziemy tam inscenizować przez 15 min., następnie idziemy dalej).

Uczniowie postanowili zrobić coś, czego w naszym regionie dawno nikt nie widział, za czym tęsknimy i co jest naszym kulturowym dziedzictwem, czyli tradycja kolędowania!

Uczniowie i nauczyciele SP Montessori przygotowując się do tego wydarzenia czerpali z tradycji różnych regionów Polski. Dlatego znajdziemy u nich np.: turonia i niedźwiedzia z cyganem a także anioły, diabła i ...

 Uczestnicy sami wybrali dla siebie postacie i przygotowywali się do wydarzenia w szkole z cenną pomocą rodziców. Mówią, że są trochę nowoczesnymi kolędnikami, bo śpiewają zarówno staropolskie pastorałki, jak i nowoczesne piosenki świąteczne. Wszystko po to, by wspólnie się radować w tym świątecznym czasie.

Kolędowanie, czyli chodzenie przebierańców od domu do domu życzących pomyślności w Nowym Roku jest rzadko już spotykane. W Polsce wiązało się  z okresem bożonarodzeniowym, czyli od Wigilii do Święta Trzech Króli. Był to wyjątkowy okres, czas przejścia. Wiązało się z nim wiele przesądów i wróżb. Jednak był to także czas radości,  zjednoczenia i wspólnego  świętowania. Każdy region Polski ma swoich tradycyjnych kolędników, ale zawsze prowadziła ich Gwiazda Betlejemska, tak jak przy narodzinach Jezusa w Betlejem.

Uczniowie oraz nauczyciele tej szkoły, tradycyjnie rozpoczęli rok szkolny ucząc się o powstaniu świata i człowieka na ziemi. Tak się złożyło, że nauka o naszej erze, czyli erze chrześcijańskiej liczonej od momentu, kiedy narodził się Chrystus, zbiegła się z obchodzeniem świąt. Wiedza uczniów zostanie ugruntowana doświadczeniem świętowania narodzin Chrystusa, a ich Święta będą pełniejsze o większą świadomość wagi tego wydarzenia dla ludzi.

W tym roku postanowiliśmy naszym uczniom pokazać Boże Narodzenie w aspekcie kulturowym i etnograficznym, mówi Anna Nowak-Ludziejewska, dyrektor SP Montessori.  Święta, które wyglądają inaczej w różnych regionach Polski są czymś stałym, niezmiennym w naszej kulturze, obchodzone są co roku, o tej samej porze, z przesłaniem zaprzestania sporów, umacniania więzi rodzinnych pamięci o bliźnich, w zimowej aurze, poczuciu bezpieczeństwa, stabilizacji, zatrzymanego czasu. Naszych uczniów żywo zainteresował zwyczaj chodzenia kolędników. 

Będziemy mieli wszystkie rekwizyty, będziemy przebrani, będziemy barwni, będziemy muzykować, będziemy kolędować pastorałki z różnych regionów polski.

To niezwykłe na skalę regionu wydarzenie!

Zapraszamy wszystkich na wspólne kolędowanie!

Ewelina Majchrzak, Nauczycielka koordynatorka projektu

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%