› sylwetki
10:15 / 07.02.2017

Anna Szewczyk-Ciesielska projektuje biżuterię promującą Elbląg

Anna Szewczyk-Ciesielska projektuje biżuterię promującą Elbląg

fot. Studio TT / Marcin Mongiałło

Tacy twórcy powinni być szczególnie doceniani przez miasto. Anna Szewczyk-Ciesielska od lat projektuje biżuterię promującą Elbląg i region. Ponad cztery lata temu usłyszała o niej cała Polska. Kolekcja baby pruskie, którą własnoręcznie zaprojektowała, została nagrodzona w  konkursie na „Pamiątkę Regionu Warmii i Mazur” w 2012 roku. Jej pomysł został wybrany i wyróżniony spośród 108 prac z całej Polski.  Podsumowaniem trzech pierwszych edycji konkursu był ogólnopolski plebiscyt, w którym odbiorcy wybrali najciekawszą pamiątkę - produkt regionalny kojarzony z Warmią i Mazurami, służący promocji regionu. Praca Ani po raz kolejny okazała się bezkonkurencyjna!

Artystka na co dzień pracuje w Studiu TT Tomasza Kargula, mieszczącym się na ul. Stary Rynek w Elblągu.

Postanowiliśmy po latach odwiedzić tę uzdolnioną projektantkę i dowiedzieć się jak potoczyła się jej kariera zawodowa oraz zapytać o najnowsze projekty.

Okazało się, że w międzyczasie praca Anny Szewczyk Ciesielskiej wygrała kolejną edycję konkursu „Pamiątka Warmii i Mazur” 2013 roku. Pierwsze miejsce zajęła jej praca pt.: ”Kreatywna pocztówka Warmii i Mazur”.

W ubiegłym roku elbląska artystka została wyróżniona po raz kolejny. W dniach 17-29 października ubiegłego roku wzięła udział w odbywającej się w Starym Browarze w Poznaniu, wyjątkowej w światowej skali imprezie: Art & Fashion Forum. To cykliczne wydarzenie, które łączy świat mody i sztuki, powstało z inicjatywy Grażyny Kulczyk, która jest jednocześnie jego organizatorką. Ideą słynnej polskiej businesswoman było zrealizowanie idei, aby w jednym miejscu zgromadzić osoby zajmujące się sztuką, modą i biznesem. Aby otrzymać zaproszenie na tę prestiżową imprezę, która trwa 2 tygodnie, trzeba przejść kwalifikację. Na jej 10. edycję z Elbląga pojechały dwie osoby: Anna Szewczyk-Ciesielska i Tomasz Kargul.

W czasie trwania Art & Fashion Forum zaproszone osoby wykonują prace na dany temat. W tym roku tematem przewodnim było haslo: "Different = irreplaceable" ("Inny = niezastąpiony").

AFF to przede wszystkim miejsce twórczych spotkań z najbardziej wpływowymi ludźmi ze świata mody, mediów oraz nowych technologii. Projekt adresowany jest do młodych, zdolnych ludzi, którzy swoje pomysły oraz talenty gotowi są rozwijać, nie bojąc się podejmowania na kolejnych etapach kariery odważnych decyzji biznesowych i życiowych. Wśród odnoszących sukcesy absolwentów AFF są m.in. Agata Bieleń, Anka Letycja Walicka, Jacob, Ewa Stępnowska i wielu innych.

Ania podczas Art & Fashion Forum, fot. Anna Szewczyk-Ciesielska

W czasie AFF zaproszeni twórcy tworzą w ramach jednej z pieciu grup:

- projektowanie mody

- projektowanie biżuterii

- fotografia mody

- ilustracja mody

- pisanie o modzie (dziennikarstwo modowe).

Anna Szewczyk Ciesielska i Tomasz Kargul (oboje z Artystycznej Pracowni Jubilerskiej Studio TT w Elblągu) zakwalifikowali się do prestiżowej grupy 10 twórców biżuterii i podczas trwania poznańskich warsztatów stworzyli biżuterię, która odpowiadała tematowi przewodniemu imprezy. Po zakończeniu warsztatów prace absolwentów zostały udostępnione publiczności na specjalnej wystawie.

Przez dwa tygodnie przyświecał nam klimat twórczej pracy. Zaowocowało to konkretnymi kontaktami biznesowymi. Udało nam się podpisać trzy umowy dotyczące współpracy - mówi Anna Szewczyk-Ciesielska.

Ania podczas Art & Fashion Forum, fot. Anna Szewczyk-Ciesielska

Projektantka z wykształcenia jest plastykiem.

Już w podstawówce postanowiłam sobie, że będę projektowała biżuterię, ale to były czasy, kiedy nie przyjmowano kobiet do zawodu. Zdobyłam kierunkowe wykształcenie. Jestem grafikiem warsztatowym (Wydział Sztuk Pięknych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie). To wymagający kierunek. Absolwent tworzy drzeworyty, miedzioryty,specjalizuje się w grafice klasycznej - mówi.

Dowiedzieliśmy się, że Studio TT, w którym Anna Szewczyk-Ciesielska pełni funkcję projektanta, ma całą kolekcję biżuterii, której tematem przewodnim jest Elbląg. Aż szkoda, że brakuje odpowiedniej promocji tych wyrobów przez samorząd, które przecież w świetny, skuteczny i oryginalny sposób mogą reklamować i rozsławiać nasze miasto nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Zwracaliśmy się do miasta, ale miasto nie było zainteresowane - wspomina artystka.

Jakie to projekty - zapytaliśmy?

To kolekcja biżuterii inspirowana elbląskimi formami przestrzennymi, niecodzienna kolekcja z fragmentami ceramiki kadyńskiej, kolekcja biżuterii inspirowana znaleziskami z osady Truso. Tę ostatnia mozna nabyć w sklepiku Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Mamy także spinki z herbem Elbląga, z elbląską Bramą Targową i katedrą - to dla panów. Oerujemy również bransoletki damskie z motywami z naszego miasta. Praktycznie wszystko jest wykonywane przez lokalnych rzemieślników. Staramy się wykorzystywać materiały lokalne, ceramikę kadyńską, bursztyn - podkreśla projektantka.


Kolekcja biżuterii  z fragmentami ceramiki kadyńskiej, fot. Studio TT

 

Biżuteria inspirowana elbląskimi formami przestrzenymi. W tym konkretnym przypadku - tzw. elbląskim batmanem, fot. Studio TT

 

Na zakończenie pragniemy życzyć zdolnej elbląskiej projektantce, aby miasto spojrzało bardziej przychylnym okiem na jej twórczość i skutecznie wykorzystało ją w promocji Elbląga.

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%

Zdjęcia ilość zdjęć 18