Anty-rowerowy Elbląg? Tylko 5 rowerów w wypożyczalni
fot. marecky.bikestats.pl/
W 2012 roku w Elblągu zamontowano 222 stojaki rowerowe. W tym roku powstanie kolejnych 164. Wycieczki rowerowe są popularną formą aktywności elblążan, co jest zasługą polityki rowerowej miasta. Łączna długość ścieżek rowerowych w Elblągu wynosi 20 kilometrów. Mamy też unikalne szlaki rowerowe biegnące wzdłuż Mierzei Wiślanej. Elblążanie i turyści narzekają jednak na to, że nie mamy wypożyczalni rowerów z prawdziwego zdarzenia.
Są ścieżki, są szlaki i turyści – nie ma rowerów
W Elblągu funkcjonuje jedyna wypożyczalnia rowerów działająca przy Żegludze Ostródzko-Elbląskiej. Na stronie internetowej firmy czytamy, że w ofercie jest kilkanaście dobrze wyposażonych rowerów do wypożyczenia. Postanowiliśmy sprawdzić ile w przybliżeniu oznacza słowo "kilkanaście". Jak poinformował nas pracownik żeglugi, Daniel Odzioba, liczba ta wynosi - pięć.
Dlaczego tak mało jest rowerów?
- W sezonie letnim obserwujemy duże zainteresowanie wycieczkami rowerowowymi w Elblągu. Zarówno mieszkańcy Elbląga jak i turyści wypożyczają rowery. Zwykle na cały dzień. Koszt takiej usługi wynosi 40 złotych. W przypadku wypożyczenia roweru na godzinę jest to kwota 10 złotych. - Nie mamy w najbliższym czasie w planach powiększania liczby rowerów. Zainteresowanie przejażdżkami na naszych rowerach mogę określić jako średnie. Mało elblążan i jeszcze mniej turystów wie, że jest w naszym mieście taka możliwość. Nie mamy reklam, a jedyna informacja o wypożyczalni, jest dostępna na stronie internetowej – mówi pracownik Żeglugi Elbląsko-Ostródzkiej – Daniel Odzioba.
Ceny ośmiokrotnie wyższe niż w Warszawie
W Warszawie wypożyczenie roweru na cały dzień kosztuje 5 złotych. Dlaczego ceny w Elblągu są tak wysokie? Przejażdżki rowerowe w pierwotnym założeniu miały być przeznaczone dla turystów. Właściciele Żeglugi, zachęcali klientów do rejsów statkiem i wycieczek rowerowych w drodze powrotnej. Wypożyczalnia rowerów w Elblagu nie pełni swoich zasadniczych funkcji – nie jest tańszym rozwiązaniem dla kierowców ani ogólnodostępną usługą. Jest to raczej projekt realizowany przy użyciu środków Unii Europejskiej, mający na celu promocję Kanału Elbląskiego.
Szlaki rowerowe w Elblągu
Jak podaje Urząd Miasta, z uwagi na określone granice lokalizacyjne inwestycji drogowych, nie zawsze udaje się połączyć trasy rowerowe w odpowiednio długie ciągi rowerowe. Na elbląskich ścieżkach rowerowych ruch rowerowy ma charakter lokalno-gospodarczy. Niektóe odcinki dróg publicznych mają wspólny przebieg z międzynarodowym szlakiem turystycznym oznaczonym symbolem R-1. Najbardziej atrakcyjnym szlakiem rowerowym w Elblągu jest Szlak Pięknych Widoków. Jest to szlak o długości ok. 34 km na terenie Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej. Rozpoczyna się na elbląskim Starym Mieście, ulicami Królewiecką i Fromborską wiedzie do Próchnika, a dalej czerwonym szlakiem Kopernikowskim do Łęcza, jednej z najstarszych wsi regionu, w której ślady osadnictwa sięgają epoki żelaza. Następnie biegnie do Suchacza, a stąd wzdłuż Zalewu Wiślanego do Kamionka Wielkiego, Nim szlak skończy swój bieg w Elblągu, mija rezerwat przyrody „Zatoka Elbląska”, stanowiący przede wszystkim oazę ptactwa wodno-błotnego.