› poradnik
03:04 / 11.09.2019

Aranżacja łazienki na poddaszu krok po kroku

Aranżacja łazienki na poddaszu krok po kroku

Wykorzystanie przestrzeni na poddaszu na potrzeby łazienki jest rozwiązaniem pozwalającym stworzyć wnętrze o niepowtarzalnym charakterze. Choć nie jest to zadanie łatwe, ponieważ skosy nieco komplikują projektowanie, to jednak warto podjąć wyzwanie, ponieważ efekty starań są godne poświęcenia. Sprawdź, jak urządzić łazienkę na poddaszu ze skosami.

Aranżacja przestrzeni na poddaszu

Podczas wykończenia przestrzeni na poddaszu inwestorzy zazwyczaj skupiają uwagę na sypialni, a o zaplanowaniu łazienki myślą, gdy zostaje dodatkowa przestrzeń. To błąd, ponieważ łazienkę ze skosami trudniej urządzić niż sypialnię (w końcu meble można zamówić na wymiar). Z kolei raz ustawioną wannę czy kabinę prysznicową trudniej przestawić. Oto, kilka zasad, którymi warto się kierować, aranżując łazienkę na poddaszu.

Uważaj na skosy

Aranżacja łazienki

Trudność z urządzeniem łazienki na poddaszu polega oczywiście na takim jej zaplanowaniu pod skosami dachu, by była wciąż ergonomiczna. Najlepiej, gdy decyzję o jej usytuowaniu można podjąć w fazie projektowej.

Warto dokładnie obejrzeć plany architektoniczne. Linią przerywaną zaznaczana jest tam granica wysokości 190 cm – to powierzchnia użytkowa. Pozwala sprawdzić, gdzie w łazience można jeszcze stanąć wyprostowanym, a które części łazienki na poddaszu należałoby zagospodarować na schowki itd. To ważne informacje z punktu widzenia usytuowania wyposażenia: kabiny prysznicowej, lustra nad umywalką, wanny czy toalety. Powierzchnia użytkowa jest uzależniona od kąta nachylenia połaci dachowych. Im dach jest bardziej stromy, tym więcej powierzchni użytkowej w łazience.

Łazienki na poddaszu ze skosamiwyposażenie łazienek

Podział na przestrzeń użytkową oraz nieużytkową ze ścianką kolankową pomaga w czasie podejmowania decyzji o ustawieniu sprzętów w łazience. Choć producenci armatury wychodzą naprzeciw potrzebom Klientów i oferują sprzęty dopasowane do konkretnych pomieszczeń, takie jak ścięte kabiny czy obniżone stelaże podtynkowe do WC i bidetów, to jednak pewien schemat ustawiania wyposażenia w łazience na poddaszu jest dość jasny.

W przestrzeni nieużytkowej najczęściej znajduje się wanna albo toaleta, zabudowane szafki oraz schowki, rzadziej kabina czy umywalka – te są raczej przeznaczone do przestrzeni użytkowej, gdzie można bez problemu stanąć w pozycji wyprostowanej.

Ustawienie wanny w łazience

Aranżacja łazienki

Wanny wolnostojące mają różną wysokość. Ta bez nóżek zazwyczaj mierzy 40-50 cm, na nóżkach lub w obudowie 55-60 cm. Wyższe są wanny z hydromasażem – nawet 67 cm. Skośny sufit nad wanną może znajdować się na wysokości mniej więcej 95-110 cm, by można było wygodnie korzystać z wanny. W koniecznej wolnej przestrzeni 70 × 100 cm przy wannie skos powinien być na wysokości co najmniej 220 cm, by móc swobodnie wytrzeć ręcznikiem głowę.

Jeśli dach ma większą krzywiznę, można nieco odsunąć wannę od ścianki kolankowej. Wtedy nie trzeba montować wanny wolnostojącej, ale wannę klasyczną i zabudować ją, tworząc półkę sięgającą w głąb przestrzeni pod skosem. Można również podświetlić ją ledami lub ustawić na niej świece. Zyskamy dzięki temu dodatkowe centymetry i praktyczną przestrzeń na kosmetyki.

Na jakiej wysokości zamontować muszlę oraz bidet?

Choć zarówno muszla, jak i bidet są niskie, to i tak wymagają, by sufit nad nimi miał choć 180-200 cm, by spokojnie z nich korzystać. Jeśli ścianka kolankowa jest niższa, można zastosować ten sam sposób, co w przypadku zabudowanej wanny, by pogłębić nieco zabudowę stelaża do pożądanego wymiaru. Na rynku są wprawdzie stelaże niższe niż standardowe, ale nie zmienia to faktu, że osoba stojąca w pozycji wyprostowanej potrzebuje więcej miejsca.

Gdzie powinien znajdować się prysznic?

Aranżacja łazienki

Ustawienie prysznica w łazience ze skosami jest o tyle kłopotliwe, że nie można z niego korzystać w miejscu, w którym sufit liczy mniej niż 210 cm. Najprostsze rozwiązanie to oczywiście ustawić prysznic możliwie najdalej od ścianki kolankowej, gdzie wysokość pomieszczenia jest największa. Jeśli nie ma innej opcji aranżacyjnej niż montaż prysznica przy skosie, wówczas warto zastosować odpływ w podłodze. Można wtedy zrezygnować z brodzika, a oddzielić go jedynie szklanymi taflami. To pozwala wyznaczyć nawet najbardziej niestandardową przestrzeń kąpielową i optycznie powiększyć łazienkę.

Położenie umywalki

Umywalka to kolejny element wyposażenia, który wygodniej jest ustawić przy ścianie bez skosu. Dlaczego? Ponieważ jej górna krawędź powinna się znajdować na wysokości 85 cm od podłogi. Choć ścianka kolankowa tej wysokości wystarczy, by powiesić na niej umywalkę, to jednak dopiero ściana mierząca 190 cm pozwala powiesić nad umywalką lustro.

Czym wykończyć skosy?

W łazience ze skosem panuje podwyższona wilgotność powietrza, a to wymaga użycia odpowiednich materiałów do jej wykończenia. Nie poleca się za to zastosowania zwykłych płyt gipsowo-kartonowych, lecz płyty typu H2, których rdzeń jest impregnowany środkami hydrofobowymi. Kiedy je montujemy, trzeba pamiętać o zapewnieniu łazience na poddaszu sprawnej wentylacji, która odprowadzi nadmiar gromadzącej się w pomieszczeniu wilgoci. W obrębie wanny oraz prysznica warto zastosować dodatkowe zabezpieczenie płyt folią w płynie.

W łazience ze skosami niezwykle istotna jest też kolorystyka. Sufit oraz skosy najlepiej pomalować na jasne kolory, gdyż ciemne barwy sprawiają, że wnętrze będzie się wydawało jeszcze niższe, a my możemy się poczuć przytłoczeni. Drewniane elementy konstrukcyjne, belki oraz podpory, które stanowią o uroku łazienki na poddaszu, warto zostawić w naturalnej odsłonie, jedynie pamiętając o impregnacji drewna przed wilgocią.

Choć łazienka na poddaszu to wyzwanie, to nie warto się obawiać jej aranżacji. Pamiętając o wytycznych z zakresu ergonomii, można stworzyć bardzo wygodną przestrzeń, która w niczym nie będzie ustępować tradycyjnym łazienkom.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%