› bieżące
12:31 / 02.11.2012

Artist in Residence - Carles Valverde i Roland de Jong Orlando w listopadzie w Galerii El

Artist in Residence - Carles Valverde i Roland de Jong Orlando w listopadzie w Galerii El

fot. Galeria El

Od poniedziałku, 5 listopada, w Galerii EL rusza Artist in Residence, w ramach którego gościć będziemy Carlesa Valverde (Hiszpania) i Rolanda de Jong Orlando (Holandia). Artyści do końca listopada zrealizują projekty dwóch nowych form przestrzennych. Oprócz nich rzeźbę w przestrzeni publicznej, wpisującą się w nurt sztuki geometrycznej, zrealizuje także Janusz Kapusta, którego wystawę można do końca roku oglądać w Galerii EL.

Projekt ma na celu poszerzenie stałej kolekcji sztuki współczesnej, posiadanej przez Galerię EL. O jej wartości świadczy fakt, że podobne zbiory posiadają jedynie Muzeum Sztuki w Łodzi i Galeria 72 w Chełmie, a wyróżnia ją bezwzględnie Otwarta Galeria form przestrzennych oraz zbiór dzieł poezji konkretnej, prezentowanej na ławkach. W przestrzeni miasta już wkrótce zaistnieją nowe rzeźby.

Roland de Jong Orlando (ur. 1961 r.) Absolwent Amsterdamse Hogeschool voor de Kunsten i Moller Instituut w Tilburg. Prace tego holenderskiego artysty są częścią rozwoju, trwającego w konstruktywizmie i sztuce geometryczno - abstrakcyjnej. Zazwyczaj punktem wyjściowym dla jego prac jest porządek. Jest to oczywiste już w momencie wyboru materiału, z którego powstają prace  - prostych lub skręconych tub oraz belek. Materiał ten dzielony jest następnie na moduły podstawowe, z którymi artysta bawi się, łączy i dzieli, organizuje i przestawia. Często kombinacje te tworzone są w oparciu o systemy numeryczne, jak np. ciąg Fibonacciego, niekiedy jednak, w sposób spontaniczny artysta uzyskuje zaskakujące rezultaty. (http://www.dejongorlando.com/).

Jego prawie 4-metrowa rzeźba, zrealizowana dla Galerii EL, wykonana będzie z blachy stalowej – składać się na nią będą trzy wijące się struktury, sugerujące w swym kształcie wycinek DNA.

Carles Valverde (ur. 1965 r.) ukończył wyższą szkołę sztuk pięknych w Barcelonie (Barcelona Escola Llotja). Od 2005 r. mieszka na Majorce. Jego monumentalne rzeźby są bardzo często wynikiem współpracy z architektami lub projektantami, którzy tak samo jak Valverde, łączą postrzeganie dzieła sztuki w kontekście miejsca, w którym będzie się ono znajdowało. Materiał,  w którym tworzy to przede wszystkim stal – poprzez niecodzienne zastosowanie stalowych elementów, niezgodnie z ich przeznaczeniem, stara się ujawnić ich „wewnętrzną poezję”. Kolaże to inna forma jego twórczości. Prace dwuwymiarowe, złożone z różnych materiałów, takich jak papier, papier ścierny lub płótno, które są następnie prasowane. Specyficzne jest to, że jego prace można łatwo modyfikować – tak, by dopasować je do wymogów przestrzeni, co odzwierciedla, po raz kolejny,  stałe poszukiwanie relacji pomiędzy dziełem sztuki a przestrzenią, a także indywidualną jednostką a czasem, w którym funkcjonuje. (http://www.carlesvalverde.com/).

W ramach projektu wykonana zostanie minimalistyczna stalowa kompozycja (wys. 3-4m, szer. 6 m), składająca się z trzech ustawionych pod różnymi kątami struktur, przypominających literę L.

Współpraca: El-Młyn Sp. z o.o. Centrum narzędzi skrawających, Hotel pod Lwem

Projekt „Kolekcja sztuki współczesnej Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu – Granice Bluma Kwiatkowskiego” jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu Regionalne Kolekcje Sztuki Współczesnej.
 

nadesłała Beata Branicka

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%