Artykuł Elblag.net inspiracją podczas wizyty przyjaciół z Węgier w Jedynce
fot. nadesłane
Dnia 28.05.2018r. Szkoła Podstawowa nr 1 została odwiedzona przez uczniów i nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Szob na Węgrzech. Wizyta odbyła się w ramach projektu „Wychowanie do tolerancji przez tolerancję” realizowanego w programie „Erasmus +”.
Goście zostali serdecznie powitani przez Dyrekcję szkoły, a następnie obejrzeli pokaz tańca nowoczesnego zespołu „Destinantion” działającego przy Uczniowskim Klubie Tańca Sportowego w Elblągu. Po zakończeniu ekscytującego występu pani Wioleta Stecyk – instruktorka tańca zaprosiła naszych gości do wspólnej nauki krótkiej choreografii do popularnej muzyki.
Po wspaniałej zabawie goście udali się na skosztowanie potraw prezentujących tradycje różnych krajów i regionów, takich jak: sernik wiedeński, pierogi ruskie, kołduny, kluski śląskie.
Następną atrakcją przygotowaną dla naszych gości była lekcja historii pt.„Dwie twarze totalitaryzmu”, którą przeprowadził w języku angielskim pan Szymon Paczkowski. Lekcja opowiadała o wspólnej tragedii, jaką był Holocaust i zagłada polskich oraz węgierskich Żydów. Istotnym wątkiem była też pomoc, jakiej Polacy udzielili narodowi węgierskiemu w 1956 r. po inwazji radzieckiej na ich kraj. Uwypuklono również elbląski epizod tej pomocy, czyli osobę dr Stanisława Wilczewskiego, który z własnej inicjatywy prowadził w Elblągu zbiórkę krwi dla Węgrów. Wątek ten był inspirowany artykułem-wywiadem z żoną p. doktora, jaki przeprowadziła z nią p. Grażyna Wosińska na Elblag.net.
Kolejnym punktem spotkania było rysowanie kredą na szkolnym boisku symbolu tolerancji, który dla uczniów obu szkół jest najbardziej charakterystyczny.
Ostatnim etapem wizyty było zwiedzanie Starego Miasta i jego najbardziej znanych zabytków.
Mamy nadzieję, że dzięki takim spotkaniom uczniowie obu zaprzyjaźnionych szkół na zawsze zapamiętają, czym jest tolerancja, wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka. Będą te wartości przekazywać swoim kolegom i koleżankom oraz wcielać w swoim dorosłym życiu.
SP nr 1
Powiązane artykuły
Zapomniany elbląski chirurg z Virtuti Militari
25.05.2018 komentarzy 4
Chirurg Stanisław Wilczewski od 1952 roku do swojej śmierci w 1977 r. był jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w Elblągu. Podczas wojny walczył w...