Artyści tworzą na plaży w Kadynach
fot. nadesłane
Obrazy, rzeźby, szkice, a także tworzenie i malowanie kafli – tak w skrócie można opisać to, co dzieje się na plaży Srebrna Riwiera w Kadynach. Do 12 lipca potrwa tam plener artystyczny, który organizują Centrum Spotkań Europejskich Światowid oraz Stowarzyszenie Jantar.
- W każdej ceramice jest coś interesującego. Mnie najbardziej interesują kafle – mówi Maja Pietrasik, uczestniczka pleneru. – Jesteśmy w miejscu, które sprzyja inspiracjom. Wspaniałe wzory, piękna, charakterystyczna kolorystyka, dbałość o detale, dopracowanie – to wszystko jest w ceramice kadyńskiej, w kaflach.
Tematem przewodnim tegorocznego pleneru jest właśnie tworzenie i malowanie kafli w technice podszkliwnej. Motywem przewodnim jest historia Kadyn.
- Wróciliśmy do tradycji, kiedy przed laty to nasz dom kultury organizował tutaj plenery ceramiczne. Na jakiś czas zostały one zawieszone, jednak doszliśmy do wniosku, że trzeba odtworzyć tradycję i wspierać Kadyny w działaniach ceramicznych. I tak robimy to juz od ośmiu lat – mówi Ewa Bednarska- Siwilewicz, koordynatorka pleneru. – Dlaczego akurat Kadyny? Jest to bardzo historyczny teren związany bardzo mocno z legendami pruskim, a później z ceramiką kadyńską i przybyciem tutaj bardzo wielu artystów, którzy projektowali bardzo wiele wzorów.
Mieszkańcy Kadyn chętnie włączają się działania prowadzone przez Światowid. Jak podkreśla Ewa Bednarska-Siwilewicz, działania te wzajemnie się przenikają.
- Powstała nowa świetlica w Kadynach, z czego bardzo cieszą się mieszkańcy – przyznaje koordynatorka pleneru. – A w świetlicy tej powstanie pracownia ceramiczna. A wtedy na pewno społeczność Kadyn, a także Tolkmicka, Suchacza będzie tutaj wzbudzać ceramiczne tradycje.
Tegoroczny plener w Kadynach odbywa się pod okiem Wojciecha Sęczawy, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
- Myślę, że kafle są kolejnym tematem, kolejną wypadkową do działań zainspirowanych tą okolicą – mówi Wojciech Sęczawa. – Pejzaż, który mamy dookoła jest rewelacyjny. Można się inspirować ludźmi, którzy się kąpią, bawią na plaży, jak również malowniczą przyrodą czy pięknym zakątkami.
Podczas pleneru powstają prace malarskie akrylowe i olejne oraz tkaniny malowane woskiem, również rysunki, grafiki – linoryty, drzeworyty.
Nie zabraknie także atrakcji dla wszystkich miłośników twórczych wrażeń. Już 10 lipca, o godz. 10, odbędzie się „Podróż ze szkicownikiem" - to wyprawa dla chętnych, którzy chcą tworzyć w plenerze. Rowerzyści wyruszą spod świetlicy „Kadyna". Wyprawę zakończą po południu, tak, by zdążyć na godz. 19 do świetlicy „Kadyna", gdzie o swojej twórczości opowie Wojciech Sęczawa Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.
Widowiskowo zapowiada się akcja plastyczna, która rozpocznie się 11 lipca o godz. 10 przy bramie wjazdowej na teren folwarku w Kadynach.
- Na rozłożonych płótnach będzie można tworzyć prace malarskie. Do nieskrępowanej twórczości zapraszani są wszyscy chętni – mówi Ewa Bednarska-Siwilewicz. - Od godz. 15 na plaży będzie można oglądać efekty prac uczestników pleneru.
- O godz. 18.30 zapraszamy do świetlicy „Kadyna" na otwarcie wystawy prac osób uczestniczących w projekcie „Ślady kultury dziedzictwo znane i nie znane". Będzie można zobaczyć rzeźbione skrzynie, koronki, prace wykuwane w metalu oraz malowane kafle i gwizdki ceramiczne – dodaje Magdalena Czarnocka-Kaptur.
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
Plener jest częścią projektu "Śladami kultury - trakt tradycji i tworzywa" dofinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu.