› bieżące
13:41 / 26.10.2018

Auto na kredyt - ile potrzebujemy gotówki?

Auto na kredyt - ile potrzebujemy gotówki?

Zamierzasz sfinansować zakup auta kredytem samochodowym i zastanawiasz się, czy w ramach tego produktu wymagany jest wkład własny? Ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie i zależy ona od kilku czynników, omawiamy je szerzej w tekście.

Wkład własny nie zawsze wymagany

W przypadku kredytu gotówkowego i pożyczki nie ma żadnych wątpliwości – wkład własny nie jest wymagany, bo ani bank, ani firma pożyczkowa nie interesują się, jak wykorzystasz pozyskane środki. Możesz pożyczyć nawet więcej, niż wynosi wartość samochodu, pozostałą kwotę przeznaczając na konieczne naprawy czy wykupienie ubezpieczenia. Tymczasem kredyt samochodowy z reguły nie daje takiej możliwości – pożyczone w jego ramach środki muszą zostać spożytkowane wyłącznie na zakup auta, a wszystkie inne koszty związane ze wspominanymi naprawami czy ubezpieczeniami trzeba ponieść samemu. A jak ma się sprawa z wkładem własnym przy kredycie samochodowym? Czy zawsze jest wymagany?

Praktyka pokazuje, że wkład własny nie zawsze jest konieczny, choć czasami banki stawiają taki wymóg. Najczęściej pojawia się on przy chęci sfinansowania zakupu starszego auta, którego wiek przekracza kilka lata. Z reguły im później wyprodukowany samochód, tym większy wkład własny jest wymagany. Koszt zakupu w 100% poprzez kredyt samochodowy mogą natomiast sfinansować osoby, które wybierają nowe lub prawie nowe (maksymalnie kilkuletnie) auto, o wartości nieprzekraczające określonej kwoty (np. 100 000 zł). Dokładne parametry aktualnie dostępnych na rynku kredytów samochodowych znajdziesz w porównywarce kredytów kredytowo.org.

Zalety wkładu własnego

Konieczność wniesienia wkładu własnego często jest traktowana jako minus oferty, ale nie zawsze warto patrzeć na tę kwestię w ten sposób. Okazuje się, że dzięki wniesieniu wkładu własnego kredyt staje się zwyczajnie tańszy. Wynika to z prostego faktu pożyczenia mniejszej kwoty, w efekcie czego niższe są również odsetki niż w przypadku kredytu pozwalającego na sfinansowanie 100% wartości zakupu pojazdu. Kolejna zaleta wkładu własnego polega na tym, że podwyższa on zdolność kredytową, dzięki czemu możesz pożyczyć większą kwotę. Wiele banków traktuje bowiem wkład własny jako element zabezpieczenia kredytu, który stawia kredytobiorcę w lepszym światle pod tym względem.

Podsumowując, przy wyborze kredytu samochodowego zwracaj uwagę nie tylko na koszty, ale również na wymagania dotyczące wkładu własnego. Pamiętaj też, niezależnie od tego, czy interesuje Cię pożyczenie pieniędzy przez Internet, czy kredyt na telefon - kredytowo.org jest stroną internetową, na której znajdziesz najbardziej aktualne oferty.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%