› bieżące
13:47 / 02.09.2013

Autobusy miejskie w Elblągu notorycznie spóźniają się. Czy to się zmieni?

Autobusy miejskie w Elblągu notorycznie spóźniają się. Czy to się zmieni?

fot. elblag.net

Prowadzone w Elblągu remonty dróg wpływają na opóźnienia autobusów miejskich. Objazdy przyczyniają się do korków w godzinach dużego natężenia ruchu. Wszystko to wpłwa na zakłócenie płynności ruchu drogowego. Narzekający na opóźnienia pasażerowie tracą cierpliwość. Czy Zarząd Komunikacji Miejskiej ma pomysł na usprawnienie komunikacji? O to spytaliśmy rzecznika ZKM, Michała Góreckiego.

Poziom niezadowolenia pasażerów z komunikacji miejskiej w Elblągu rośnie z roku na rok. Zakłócenia w płynności ruchu wynikają przede wszystkim z modernizacji kluczowych odcinków dróg w mieście. Czytelnicy naszego portalu podnoszą dyskusję na temat wprowadzenia korekt rozkładów jazdy.

- Na co dzień poruszam się środkami komunikacji miejskiej. O ile w godzinach porannych nie można narzekać na znaczące opóźnienia, to w południe oraz między 14:00 a 16:00 autobusy jeżdżą jak chcą. W przypadku autobusów linii 14 i 31 zauważam, że pojazdy przyjeżdżają za wcześnie, nawet 3-4 minuty przed planowanym odjazdem. Jest to tym bardziej uciążliwe, że na tych trasach autobusy kursują raz lub dwa na godzinę – mówi Dawid Brzezicki.

Co na to Zarząd Komunikacji Miejskiej?

Wszyscy wiemy, że obecnie  trwające inwestycje są sporym utrudnieniem dla wszystkich kierowców, również dla kierowców autobusów miejskich. Nie chodzi tu tylko o drogi, które są przebudowywane i na których obowiązuje zmiana organizacji ruchu - z powodu utrudnień i objazdów, kierowcy poszukują alternatywnych dróg dojazdu i ruch przenosi się  w inne rejony miasta, czasami powodując „zakorkowanie” skrzyżowań o mniejszej przepustowości. Oczywiście może to powodować opóźnienia na liniach, których trasa nie przebiega przez remontowane odcinki. Zdarza się też, że pasażerowie mają różnie ustawione zegarki - różnice mogą być kilku minutowe w stosunku do czasu ustawionego w systemie wg. którego kursują pojazdy – dlatego czasem warto wyjść na przystanek kilka minut wcześniej i nie czekać na ostatnią chwilę – informuje nas Michał Górecki, rzecznik prasowy ZKM w Elblągu.

Punktualność autobusów jest statystycznie kontrolowana przez cały rok. Czytelnicy naszej gazety informują, że najwięcej spóźnień dotyczy autobusów zastępczych T1, T2 i Z oraz linii 16 i 7.

- Właśnie z uwagi na trwające remonty, w funkcjonowaniu m.in. wymienionych linii, niestety zdarzają się opóźnienia. Oprócz linii Z, ich trasa przebiega przez skrzyżowanie ulic 12 Lutego i Nowowiejskiej, gdzie ze względu na zmienioną organizację ruchu i trwające prace, przejazd jest utrudniony. Natomiast trasa linii Z przebiega m.in. ul. Browarną, gdzie nadal trwają prace budowlane i prędkość należy dostosować do trudnych warunków drogowych -  dodaje Michał Górecki.

Dzięki Systemowi Elbląskiej Karty Miejskiej, każdy autobus i tramwaj komunikacji miejskiej w Elblągu został wyposażony w urządzenia pracujące w oparciu o system GPS. Dzięki temu ZKM ma pełną kontrolę nad punktualnością każdego kursu - wszelkie rozbieżności w stosunku do rozkładu są automatycznie sygnalizowane. Jeżeli przyczyna opóźnienia lub przyśpieszenia w stosunku do rozkładu jazdy wynika z winy przewoźnika -€“ nakładane są wysokie kary finansowe.

A wy jak oceniacie komunikację miejską w naszym mieście? Z czego jesteście zadowoleni a co wymaga zmian?

6
2
oceń tekst 8 głosów 75%