› bieżące
07:30 / 06.05.2015

Autor plakatu o festiwalu seriali w Elblągu nie ogląda telenowel

Autor plakatu o festiwalu seriali w Elblągu nie ogląda telenowel

fot. CSE Światowid w Elblągu

- Wstyd mi, ale nie oglądam seriali – w rozmowie z Elblag.net, przyznaje Rafał Olbiński, autor plakatu Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych, który odbędzie się w Elblągu w dniach 19 – 21 czerwca. Ten zarzucany zamówieniami malarz i grafik, zwycięzca konkursu na plakat promujący Nowy Jork tłumaczy, że nie ma czasu. Wykazał jednak dobrą wolę, ponieważ widział dwa odcinki „Domu nad rozlewiskiem”. W Elblągu nigdy nie był, ale czuje się z nim związany, ponieważ mieszka ... na Starówce w Warszawie. Jego kamienica, jak w żartach tłumaczy, została odbudowana zaraz po wojnie z cegieł przywiezionych z Elbląga.

Wielu z nas bez oglądania ulubionego serialu nie wyobraża sobie życia. Dzień bez kolejnego odcinka telenoweli uważa za stracony. Jak coś jest popularne, ma swoją imprezę. Tym razem w Elblągu odbędzie się Festiwal Polskich Seriali Telewizyjnych, już niedługo, bo w dniach 19 do 21 czerwca. Organizatorzy uznali, że popularne produkcje srebrnego ekranu, będzie promował plakatem światowej sławy grafik i malarz Rafał Olbiński.

Artysta otrzymał ponad 150 nagród w kraju i zagranicą. Jego prace zobaczymy, m. in. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, japońskiej Toyamie, w Bibliotece Kongresu w USA. Olbiński współpracuje z „The New York Times", „Newsweek", „Time” „New Yorker”, „BusinessWeek” „Der Spiegel”. W 1994 został laureatem tzw. Międzynarodowego Oskara za plakat w konkursie „Prix Savignac” w Paryżu, a rok później otrzymał pierwszą nagrodę w konkursie „New York City Capital of the World" – na plakat promujący Nowy Jork jako stolicę świata.

Rafał Olbiński przyznaje szczerze, że znawcą seriali nie jest. - Brakuje mi na to czasu – tłumaczy w rozmowie z Elblag.net. - Jednak podstawową wiedzę mam. To rzecz powtarzalna, bo składa się z odcinków – śmieje się. - Słyszałem o serialu amerykańskim, który emitowano przez 20 lat – dodaje. Artysta nie przyznał do końca skąd czerpał inspiracje. Przekonywał tylko, że ptak z plakatu jest symbolem serialu. Dlaczego nie umiał wyjaśnić. Z kolei piękny krajobraz z kwitnącym rzepakiem widział w czerwcu, poprzedniego roku lub wcześniej, gdy jechał do Gdańska. - Zapamiętałem jeszcze drogowskaz z napisem Elbląg – wspomina z uśmiechem. - Tak mówiąc poważnie, zainteresowałem się tym miastem w związku z pracą nad plakatem. Ma ciekawą historię i na pewno go odwiedzę. Rafał Olbiński podkreśla, że czuje się z Elblągiem związany. - Bowiem mieszkam ... na Starówce w Warszawie – śmieje się. - Kamienica w której mieszkam została odbudowana zaraz po wojnie z cegieł przywiezionych z Elbląga – wyjaśnia żartobliwie.

Organizatorzy oceniają, że plakat Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych jest nieco z pogranicza symbolizmu i surrealizmu. Tworzy go otwarty pejzaż, pełen zieleni ziemi i błękitu nieba, na którym kłębią się bajecznie ukształtowane obłoki, zaś głównymi elementami są drzewa, które wzbijają się w górę poprzez umieszczone w swoich koronach lecące ptaki. - Plakat jest pełen symboliki i poetyki, ma ukryte znaczenia przez co stanowi wizualną zagadkę – ocenia Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta-plastyk z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Wydaje się doskonałą ilustracją festiwalu pokazując, jakie znaczenie dla nas wszystkich mają seriale, które wielu z nas ogląda bardziej lub mniej świadomie przynajmniej raz w tygodniu, a jednocześnie pozostawiając wiele miejsca naszej wyobraźni i dając możliwość wielorakiej interpretacji.

Organizatorami Festiwalu są: Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Samorząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Współorganizatorem: Telewizja Polska SA. Organizatorzy do współpracy zaprosili również Miasto Elbląg. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin. Organizatorzy wystąpili także o patronat Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%