› zapowiedzi
13:15 / 22.07.2013

Autorska Pracownia Rzeźby Waldemara Cichonia zaprasza na wernisaż wystawy

Autorska Pracownia Rzeźby Waldemara Cichonia zaprasza na wernisaż wystawy

fot. elblag.net

Na wernisaż zapraszamy we wtorek 23 lipca o godzinie 18.00 do Autorskiej Pracowni Rzeźby Waldemara Cichonia przy ul. Garbary 12 na Starym Mieście w Elblągu.

Obraz „Wypędzenie z raju ‘’ stanowi ilustrację zaproszenia na wystawę dwóch elbląskich malarek Anny Panek i Rity Wójcik. Tym mitycznym jakoby Edenem, jest dla elbląskich artystów tradycyjnie odbywający się co 2 lata przegląd ich najnowszej twórczości w murach Centrum Sztuki Galeria EL w ramach tzw. Salonu Elbląskiego ( w tym roku 27).

Udział w tej wystawie dla wielu młodych i poczatkujących twórców jest środowiskową nobilitacją i potwierdzeniem artystycznego poziomu ich prac. Jury oceniające tegoroczne propozycje odrzuciło wiele z nadesłanych dzieł. Na ile trafny to był wybór, możemy ocenić sami oglądając ciągle trwającą jeszcze wystawę w Galerii El. Dodam, że jurorzy oceniali prace na podstawie ich wizerunków przesłanych drogą elektroniczną dającą powierzchowne wyobrażenie o wielkości, kolorystyce, fakturze czy spójności nadesłanego zestawu propozycji.

Tym sposobem prace Anny Panek i Rity Wójcik nie zostały dopuszczone na „elbląski Olimp sztuki”. .. I dobrze ! Można je będzie obejrzeć osobno i przekonać się podczas wernisażu o ich wartości i profesjonalnym poziomie. W krótkiej, trwającej tydzień wystawie dopatruję się odniesienia do paryskiego „Salonu Odrzuconych” jako wyrazu buntu wobec dyktatu narzucanego od XVII wieku przez instytucję konserwatywnego „Salonu Paryskiego” stosującego akademickie i zachowawcze miary w wyborze dzieł stanowiących aktualne obowiązujące w sztuce wzorce. Owi „odrzuceni”, którzy trafili na oddzielną wystawę, poszli swoją drogą (impresjoniści) i dzisiaj to ich prace stanowią uznane osiągnięcie w historii sztuki. Obejrzyjmy więc prace dwóch ambitnych, utalentowanych i niepokornych kobiet, absolwentek akademii sztuki posiadających znaczący dorobek artystyczny i uznanie odbiorców.

Katarzyna Warachim

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%