› sport
14:30 / 31.03.2016

Awans do drugiej ligi może się okazać opłacalny dla Olimpii

Awans do drugiej ligi może się okazać opłacalny dla Olimpii

fot. BR / archiwum elblag.net

To wszystko z powodu wprowadzonego dla zespołów Ekstraklasy, I ligi oraz II ligi Systemu Pro Junior, który ma obowiązywać już od przyszłych rozgrywek 2016/2017. Pro Junior System jest systemem wspierającym kluby na różnych szczeblach w Polsce w zakresie rozwoju młodych piłkarzy. Jeśli - a nikt nie wyobraża sobie innego scenariusza - lider grupy podlasko-warmińsko-mazurskiej, czyli elbląska Olimpia, najpierw wywalczyła pierwsze miejsce w III lidze, a następnie przyklepała awans w barażach, to już od następnego roku byłaby sklasyfikowana w tymże systemie.

Dodatkowym warunkiem jest utrzymanie w drugiej lidze, ponieważ zespoły, które dostąpią wątpliwego zaszczytu relegacji do III ligi, nie będą brane pod uwagę przy podziale nagród finansowych, które wprowadzony system może zapewnić. W przypadku drugiej ligi, dla najwyżej sklasyfikowanego klubu, PZPN jest w stanie przeznaczyć środki w wysokości 750 tys. złotych i stopniowo coraz mniej (o 125 tys.) za miejsce 2, 3, 4 i 5. Zdecydowanie większe pieniądze czekają na drużyny pierwszoligowe oraz ekstraklasowe. Tam sumy oscyują już w granicach kilku milionów.

Czym tak naprawdę jest System Pro Junior? To wsparcie dla klubów, które kładą szczególny nacisk na szkolenie młodzieży. Dla tych, które dbają o rozwój przyszłych piłkarzy oraz stawiają na nich w meczach ligowych, PZPN zaplanował przeznaczyć nagrody finansowe. Brani pod uwagę (patrząc od następnych rozgrywek) będą zawodnicy z rocznika 1996 i młodsi. PZPN będzie przyznawał punkty za udział piłkarzy do 21 roku życia, a na sam koniec przyzna według nich dotacje. Na ten cel zostanie przeznaczone 10 milionów złotych: 3 dla 3 najlepszych zespołów Ekstraklasy, 4,5 dla pięciu z I ligi oraz 2,5 dla pięciu z II ligi. Ma to - zdaniem włodarzy - zmienić podejście klubów jeżeli chodzi o stawianie na młodzież.

Klasyfikacja będzie prowadzona według rozróżnienia: więcej punktów klub otrzyma np. za korzystanie z wychowanka (za takiego uznaje się gracza, który w jednym zespole jest co najmniej 3 lata) niż za zawodnika młodzieżowego (który dołączył do klubu niedawno). Drugą kwestią jest faktyczny udział danego piłkarza. Żeby zostać zaliczonym do systemu, zawodnik, który spełnia wszelkie inne warunki, będzie musiał rozegrać przynajmniej 5 meczów (minimum 270 minut gry). W innym wypadku nie będzie brany pod uwagę.

Dokonano także symulacji i w II lidze, gdyby już w tym sezonie przyznawano nagrody finansowe, 750 tys. złotych otrzymałaby Wisła Puławy.

Źródła: różne.

 

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%

Powiązane artykuły

Olimpia Elbląg dziesiąta w klasyfikacji Systemu Pro Junior

21.12.2016 komentarzy 1

Stawianie na młodzież może w tym sezonie bardzo się opłacić klubom piłkarskim LOTTO Ekstraklasy oraz I i II ligi. Od sezonu 2016/2017 funkcjonuje w polskich...