Badania archeologiczne na budowie Centrum Rekreacji Wodnej zakończone
fot. arch. elblag.net
Budowa Centrum Rekreacji Wodnej przy ul. Moniuszki trwa. Niedawno jednak w tym miejscu zostały znalezione odkrycia archeologiczne. Wszyscy zaczęli się zastanawiać czy nie wpłynie to na termin budowy. Okazuje się, że nie, a badania archeologiczne już się zakończyły.
Przypomnijmy, że zgodnie z harmonogramem prac, obiekt w stanie surowym, zamkniętym ma zostać ukończony do grudnia 2014 r. Natomiast gotowy do użytku basen ma być gotowy już w czerwcu 2015 r.
W momencie odkrycia znalezisk wszyscy obawiali się, że badania archeologiczne będą ciosem dla Elbląga. Zwłaszcza, że jeśli budowa nie zostanie zakończona w terminie marszałek województwa może nam cofnąć dotację w wysokości 16 mln zł. Na koniec czerwca na terenie inwestycji odkryto stanowiska dwóch grobów ciałopalnych, szczątki ceramiki oraz elementy które wskazują na wczesnośredniowieczne osadnictwo w tym miejscu, a także szczątki ludzkie.
Jak wówczas informowaliśmy prace budowlane nie zostały wstrzymane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków ponieważ znalezisko znajdowało się na granicy terenu budowy. Wówczas dowiedzieliśmy się również, że prace na tym terenie mają zakończyć się do 30.08 br.
Skontaktowaliśmy się z elbląskim Muzeum Historyczno-Archeologicznym w celu uzyskania informacji, na jakim etapie są prace archeologiczne?
„Prace archeologiczne na tym terenie już zostały zakończone. Absolutnie nie miały wpływu na przebieg inwestycji. Byliśmy świadomi, że teren ten może odkryć jakieś zabytki. Przed drugą Wojną Światową były odkryte tam dwa stanowiska archeologiczne: cmentarzysko pruskie oraz osada pruska epoki żelaza.” - informuje nas Grzegorz Stasiełowicz z elbląskiego muzeum.
Niestety badania, które były przeprowadzone przed II Wojną Światową nie przetrwały. Przypuszczenia muzeum wskazywały, że w tym miejscu mają do czynienia ze śladami po byłej osadzie pruskiej. Elementy, które zostały znalezione być może były w dużej mierze po zniszczonej osadzie.
„Jedynym śladem po cmentarzysku był fragment wędzidła, które w tej chwili znajduje się w konserwacji. Wędzidła znane są ze zbiorów na cmentarzyskach po wojownikach pruskich.” - dodaje Stasiełowicz.
Czas badań archeologicznych nie został wydłużony, a ich obszar nie był poszerzony. Prace budowlane na tym terenie trwają dalej. Wszystko wskazuję na to, że zakończą się w terminie.