› bieżące
08:33 / 25.07.2014

Badania archeologiczne wstrzymają budowę Centrum Rekreacji Wodnej?

Badania archeologiczne wstrzymają budowę Centrum Rekreacji Wodnej?

fot. arch.elblag.net

Informowaliśmy niedawno o odkryciach archeologicznych na budowie Centrum Rekreacji Wodnej. Miasto ma coraz mniej czasu, aby basen wybudować, a prace archeologiczne mogą wstrzymać budowę.

Przypomnijmy, że zgodnie z harmonogramem prac, obiekt w stanie surowym, zamkniętym ma zostać ukończony do grudnia 2014 r. Natomiast gotowy do użytku basen ma być gotowy już w czerwcu 2015 r.

Jednak badania archeologiczne mogą być ciosem dla Elbląga. Jeżeli w terminie nie wykonane zostanie Centrum Rekreacji Wodnej, marszałek województwa może cofnąć dotacje na 16 mln zł. Na koniec czerwca na terenie inwestycji odkryto stanowiska dwóch grobów ciałopalnych, szczątki ceramiki oraz elementy które wskazują na wczesnośredniowieczne osadnictwo w tym miejscu, a także szczątki ludzkie.

Prace nie zostały wstrzymane przez Miejskiego Konserwatora Zabytków ponieważ znalezisko znajduje się na granicy terenu budowy. Skontaktowaliśmy się z elbląskim Muzeum Historyczno-Archeologicznym w celu uzyskania informacji jak wyglądają w tej chwili prace archeologiczne na terenie przy ul. Moniuszki.

„Prac archeologicznych jeszcze nie zaczęliśmy. Zakończyć je mamy do 30.08.2014 roku, być może będziemy badali tylko poszczególne elementy” - informuje nas Grzegorz Stasiełowicz z elbląskiego muzeum.

Czy czas badań archeologicznych się wydłuży oraz czy archeolodzy poszerzą obszar swoich badań? Na to pytanie w tej chwili nie znamy odpowiedzi. Jedno jest pewnie jeżeli to nastąpi i prace budowlane zostaną wstrzymane, może okazać się, iż realizacja zadania w terminie zostanie zagrożona. Wówczas Elbląg może stracić dotacje, a basen pozostanie nie dokończonym obiektem ze względu na brak funduszy w budżecie miasta.

3
4
oceń tekst 7 głosów 43%

Powiązane artykuły

Czy badania archeologiczne wstrzymają budowę basenu?

02.07.2014 komentarzy 13

Miasto ma bardzo mało czasu, aby za pozyskane środki unijne wybudować drugi basen w Elblągu. Tymczasem odkrycie archeologiczne na terenie budowy może całą...