› bieżące
06:23 / 03.07.2013

Badania prenatalne. Gdzie można zrobić je w Elblągu​?

Badania prenatalne. Gdzie można zrobić je w Elblągu​?

1 lipca ruszył rządowy program dofinansowania badań in vitro. Program będzie realizowany od 2013 do 2018 roku w 23 klinikach w Polsce. 59 milionów złotych, tyle wynosi dofinansowanie na projekt w pierwszym roku realizacji. Informujemy jakie warunki należy spełniać, aby zakwalifikować się do programu, na czym polega terapia i gdzie można się jej podjąć.

15 tysięcy par zostanie objęte programem

Na realizację całego projektu przeznaczone jest ponad 67 milionów złotych. Program obejmuje trzy próby zapłodnienia. Dopuszcza sie jednorazowo zapłodnienie maksymalnie sześciu komórek jajowych oraz przeniesienie do macicy jednego zarodka. Aby wziać udział w projekcie para musi przedstawić dokumentację wykazującą, że bezpłodność była leczona przez co najmniej rok.

Ponadto:

1. Program przeznaczony jest dla kobiet do 40 roku życia.

2. Z projektu wyklucza się kobiety, które miały problem z donoszeniem wcześniejszej ciąży.

3. Rozpoznanie dokładnej przyczyny bezpłodności przed podjęciem leczenia.

4. Brak możliwośći dastwa komórek jajowych i plemników od innych.

5. Para biorąca udział w programie nie musi być małżeństwem.

 

Kliniki biorące udział w swojej ofercie zapewniają:

1. Przeprowadzenie badań stwierdzających bezpłodność.

2. Pobranie gamet żeńskich i męskich.

3. Przechowywanie i zabezpieczenie zarodków.

4. Transfer stworzonych zarodków do macicy.

W programie udział weźmie 250 tysięcy par. Przewiduje się, że w tym roku kompleksowym badaniom i zabiegom poddanych zostanie 20 tysięcy par.

Diagnostyka prenatalna w Elblągu

Najbliższa klinika, w której można wykonać refundowane badania in vitro znajduje się w Gdańsku  w placówce Invicta.Oprócz tego w Elblągu przeprowadza się specjalistyczne badania prenatalne.Nieinwazyjne badania prenatalne skierowane są przede wszystkim do kobiet po 35 roku życia. U pacjentek, które są obciążone genetycznie, mają wysokie ryzyko poronienia lub przodujące łożysko ciąże prowadzi się przy zachowaniu wszystkich środków ostrożności. Prawidłowe badanie prenatalne powinno być przeprowadzone w wieku ciążowym 12-14 tygodni. Ocenę serca plodu należy przeprowadzić pomiędzy 22-25 tygodniem ciąży. Celem badania jest określenie ryzyka zachorowania na choroby genetyczne i wady wrodzone.

Badania wykonywane są w każdą środę w godz. 12-14 w Poradni Diagnostyki Prenatalnej SPSZOZ w Szpitalu Miejskim w Elblągu.

Koszt całego projektu na lata 2013-2018 wynosi 250 milionów złotych. Program budzi wiele wątpliwości. Wciąż nie uregulowane są takie kwestie jak to, że jeden z pacjentów w parze, jest obcokrajowcem. Kontrowersje budzi również nierównomierny podział środków finansowych na poszczególne miasta w Polsce. Nie uwzględnia się chociażby liczy mieszkańców w województwach. Sprzeciw pacjentów budzi także obowiązek raportowania dzieci urodzonych metodą in vitro. Wielu rodziców wolałoby, żeby ta informacja pozostała anonimowa.

5
0
oceń tekst 5 głosów 100%