› bieżące
16:07 / 11.12.2014

Bądź aktywny w każdym wieku

Bądź aktywny w każdym wieku

Nordic walking, zajęcia taneczno-gimnastyczne, aqafitness, taniec towarzyski oraz spotkania z rehabilitantem, dietetykiem, psychologiem i ratownikiem medycznym – tak mijał czas uczestnikom projektu „Bądź aktywny w każdym wieku". W sobotę, 13 grudnia, seniorzy zapraszają na taneczne pokazy do „Światowida". Wstęp jest wolny.

W projekcie „Bądź aktywny w każdym wieku" udział wzięło ponad 50 osób, które chętnie uczestniczyli w organizowanych dla nich zajęciach i warsztatach.

Ćwiczenia pod okiem rehabilitanta

- Na przykład pani rehabilitantka podczas spotkania podkreślała jak ważny jest ruch w życiu seniora, namawiała do porannej gimnastyki i pokazywała ćwiczenia – opowiada Joanna, Karpiuk, koordynator projektu.

Uczestnicy zajęć byli bardzo zadowoleni z warsztatów

- Nasze kości są już nie pierwszej młodości, a ćwiczenia, jakie pani rehabilitantka pokazał na pewno je usprawnią – mówi pani Stanisława, uczestniczka projektu. – Zajęcia bardzo mi się podobały i z tego, co słyszałam pozostałym paniom również. Ćwiczenia były dostosowane do naszego wieku, bardzo przydatne, takie, które możemy wykonać samodzielnie z domu. Chętnie skorzystałybyśmy w przyszłości z tego rodzaju spotkań.

Na pokazowym turnieju

Wśród zajęć dla seniorów nie zabrakło także zwiedzania elbląskiej starówki. We wtorek, 9 grudnia, uczestnicy projektu spacerowali z przewodnikiem z PTTK po Starym Mieście. Poznali m.in. historię domu królewskiego, w którym obecnie znajduje się Hotel Elbląg i zobaczyli makietę XVII – wiecznego miasta Elbląga.

Po relaksacyjnym spacerze czas na zaprezentowanie tego, czego nauczyli się seniorzy podczas tanecznych warsztatów.

- Już w najbliższą sobotę, 13 grudnia, uczestnicy projektu wystąpią podczas pokazowego turnieju integracyjnego – mówi Joanna Karpiuk, koordynator projektu. - Turniej odbędzie się na sali sportowo-widowiskowej w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" o godz. 18.00. Seniorzy zaprezentują krótką choreografię zbudowaną na bazie cha-chy i tańca nowoczesnego.

Zatańczą również seniorskie pary z Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar". Dodatkową atrakcją będzie pokaz w wykonaniu dzieci i młodzieży z Elbląskiego Klubu Tańca „Jantar" oraz uczestniczek zumby z Centrum Tańca „Promyk".

Aktywny i zdrowy styl życia

- Ostatnim działaniem w ramach projektu będzie konferencja pod hasłem „Kształtowanie zdrowego stylu życia seniorów poprzez aktywność fizyczną", która odbędzie się 15 grudnia w kameralnej sali Kina Światowid, o godz. 10.00. Do udziału w konferencji zostali zaproszeni przedstawiciele ośrodków seniorów z różnych województw – mówi Joanna Karpiuk.

Podczas konferencji zostanie zaprezentowany także materiał filmowy tworzony przez okres realizacji projektu.

- Kamera uczestniczyła w wybranych zajęciach i spotkaniach, jakie zorganizowane zostały dla seniorów. Na podstawie tego powstał materiał promujący aktywny i zdrowy styl życia. Liczymy na to, że film będzie zachętą dla seniorów oraz podpowiedzią dla ośrodków skupiających seniorów na przeprowadzenie podobnych działań na swoi terenie – dodaje Joanna Karpiuk.

Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie „Jantar", współorganizatorem Centrum Spotkań Europejskich „Światowid".

Projekt „Bądź aktywny w każdym wieku" został dofinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%