› bieżące
10:23 / 26.01.2014

Bajki dla dzieci. Kiedyś, a dziś. Co oglądają nasze dzieci?

Bajki dla dzieci. Kiedyś, a dziś. Co oglądają nasze dzieci?

Chyba każdy z nas oglądał kiedyś bajki w telewizji. Były one ciekawe, pouczające. Czy teraz wiemy, co w telewizorze lub komputerze oglądają nasze dzieci?

Pamiętacie „Bolka i Lolka”, albo „Akademię Pana Kleksa”? Bajki dla dzieci kiedyś uczyły, dawały pewnego rodzaju rady i zawierały morał, którym niektórzy potrafią kierować się do dziś.

W dzisiejszych czasach ciężko jest znaleźć bajkę odpowiednią dla dzieci. Owszem jest może więcej stacji telewizyjnych, które emitują bajki, ale... no właśnie, czy są to bajki odpowiednie dla dzieci? Rodzice najczęściej nie mają dużo czasu. A bo praca, a to trzeba przygotować obiad, pranie i sprzątanie. Na zabawę z dzieckiem po prostu zupełnie brak czasu. Więc najlepiej posadzić malucha przed telewizorem i włączyć bajki? Tylko czego te bajki uczą? Ostatnio modne stało się Monster High, tylko że to bajka nie jest odpowiednia dla dzieci w wieku poniżej 9-10 lat. Przedstawia ona wilkołaki, duchy, mumie i inne postaci. Małe dziecko, oglądając to, zaczyna wierzyć w dziwne stwory. I już tutaj pojawia się problem, jak wytłumaczyć dziecku, że czegoś takiego nie ma? A gdy w bajkach przedstawiane są walki, bójki i kłótnie? Dla dziecka takie zachowania stają się normalne. Agresja, bitwy czy dziwne postaci powodują, iż dzieci tak się zachowują.

Z tego co nam wiadomo są jeszcze emitowane bajki dla dzieci, które nie uczą negatywnych zachowań. Są też bajki dwujęzyczne, dzięki czemu dzieci mogą zacząć uczyć się języka obcego. Niestety, takich bajek jest mało. Większość to tzw. komercyjne bajki, które zarabiają na oglądalności. Dla producentów najważniejsze jest, aby bajka była oglądalną, a nie ważne czy nauczy dzieci moralnych zachowań czy też tych negatywnych.

Może warto się zastanowić czy nie poświęcić tych dodatkowych 5 minut dziecku? Może dzięki temu unikniemy złych zachowań z jego strony? Decyzja należy już do nas samych.

Ines Kuraś

 

5
1
oceń tekst 6 głosów 83%