› poradnik
00:50 / 03.03.2020

Balustrady francuskie - rozwiązania aranżacyjne

Balustrady francuskie - rozwiązania aranżacyjne

Balkony francuskie coraz częściej pojawiają się w projektach budynków mieszkalnych. Dotychczas stosowane przede wszystkim w blokach, dzisiaj wykorzystywane są również na domach jednorodzinnych. Okazuje się, że trudno niekiedy znaleźć lepsze rozwiązanie, by nasłonecznić i rozświetlić w sposób naturalny pomieszczenia. Balkony francuskie wciąż jednak pozostają niemałą zagadką dla ich właścicieli. Jak bowiem można w estetyczny sposób je zaaranżować? Podpowiadamy, czym można ozdobić balustrady francuskie. 

Czym są balkony francuskie?

Większość z nas widuje je niemal codziennie. Niekoniecznie jednak zdajemy sobie sprawę, że to właśnie balkony i balustrady francuskie. Są wykorzystywane przede wszystkim w modernistycznych projektach, gdzie bryła domu jest prosta. Balkony francuskie ograniczają się jedynie do okna i balustrady, nie mają natomiast płyty, na której można postawić dowolnie wybrane przedmioty. Chociaż przez lata takie rozwiązania nie pojawiały się na polskich domach, to sam pomysł nie jest niczym nowym. Pierwsze balkony francuskie pochodzą z czasów baroku, dzisiaj jedynie wróciły do kręgów zainteresowań architektów, którzy ponownie docenili ich estetykę i funkcjonalność. 

Balkony francuskie przede wszystkim mają skutecznie oświetlać pomieszczenie. Chociaż cel ich montażu jest dokładnie taki sam, jak w przypadku wszystkich innych okien, to od klasycznych balkonów różnią się brakiem płyty, służącej najczęściej do celów rekreacyjnych. Nie ma możliwości, byś umieścił na nich meble czy chociażby suszarkę na pranie. Balkony francuskie, dzięki swoim wymiarom, są jednak znacznie lepsze od klasycznych okien. To doskonałe rozwiązanie we wszystkich wąskich i długich pomieszczeniach, które wymagają naświetlenia. Balustrady francuskie ze stali nierdzewnej zapewniają natomiast pełne bezpieczeństwo.

Balkony francuskie same w sobie stanowią prawdziwą ozdobę twojego domu. Są nie tylko eleganckie, ale przede wszystkim wizualnie wyszczuplają bryłę budynku, dodając jej strzelistości. Tymczasem na balustradach da się powiesić różne gatunki roślin, więc dom ostatecznie prezentuje się naprawdę pięknie.

Jakie rośliny wybrać na balkony francuskie?

Kiedy planujesz kwiaty na balkon, przede wszystkim musisz ustalić jego położenie. W pierwszej chwili sam jego rodzaj nie ma najmniejszego znaczenia. Pamiętaj także, by dokładnie je zmierzyć. Zdarza się bowiem, że nawet balkony francuskie mają niewielką płytę, na której zmieści się np. nieduża doniczka. Niewielka nisza, którą właściciel może wykorzystać w dowolny sposób, daje naprawdę dużo możliwości aranżacyjnych. Jeśli poświęcisz jej chwilę, twoje okna będą ściągały wzrok wszystkich przechodniów.

Balustrady francuskie, które umieszczone są tuż przy samej szybie okna, dają dużo mniej możliwości w kwestii ich aranżacji. Mimo to również one mogą wyglądać naprawdę pięknie. Na tego rodzaju balustradzie możesz zamontować wiszące doniczki, w których znajdą się najbardziej kasyczne kwiaty balkonowe. Balustrady francuskie wyglądają pięknie, gdy pojawiają się na nich pnące lub kaskadowe rośliny, których łodygi spływają wzdłuż barierek.

Ważne jest ustalenie, jakie gatunki kwiatów będą odpowiednie na balkony francuskie w twoim domu lub mieszkaniu. Zależne jest to przede wszystkim od wcześniej wspomnianego umiejscowienia. Jeśli okna usytuowane są od strony południowej, wybierz rośliny odporne na słońce. Od północnej wybieraj natomiast gatunki cieniolubne. Najwięcej możliwości dają balkony francuskie po wschodniej lub zachodniej stronie. W każdym sklepie ogrodniczym znajdziesz bowiem cały szereg roślin, które dobrze rozwijają się w takich warunkach. 

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że balkon w mieszkaniu czy domu pozwala na rekreację i wypoczynek. Balkony francuskie dla wielu wciąż wydają się czymś nietypowym. Warto jednak zwrócić uwagę na ich zalety i przekonać się, że są naprawdę praktyczne. Co więcej, balustrady francuskie mogą wyglądać równie pięknie, tym samym skutecznie poprawiając nastrój mieszkańców

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%