› zagrożenia i utrudnienia
11:32 / 13.01.2020

Bank i policja ostrzegają przed oszustami. Możesz stracić sporo pieniędzy

Bank i policja ostrzegają przed oszustami. Możesz stracić sporo pieniędzy

Przedstawiciele Alior Bank informują, że przestępcy przesyłają wiadomość SMS z linkiem do dokonania drobnej opłaty, najczęściej w wysokości od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych, np. za kuriera. Gdy dasz się nabrać oszuści przejmą Twoje konto.

Przestępcy potrafią zabrać Ci pieniądze nie wychodząc z domu. Wystarczy, że wyślą SMS z linkiem do dokonania drobnej opłaty, najczęściej w wysokości od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych, np. za kuriera, fakturę, dopłatę do zakupionego w internecie towaru. 

Strona, na którą zostaje przekierowany użytkownik po kliknięciu w link, w istocie jest fałszywa (podszywa się pod bank lub pośrednika płatności, ale posiada inny adres). Takie działania mają na celu przejęcie konta (loginu oraz hasła) do bankowości, a następnie środków – jeśli użytkownik wpisze jednorazowy kod z SMS na fałszywej stronie lub potwierdzi transakcję za pomocą aplikacji mobilnej

- wyjaśniają przedstawiciele Alior Bank. Zapewniają oni, że bank nie wysyła odnośników do strony logowania w wiadomościach SMS ani w e-mailach.

Kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy elbląskiej policji przestrzega:

Uważajmy na nieznane linki, które otrzymujemy w esemesach, mailach czy na komunikatory internetowe. Nie klikajmy w nie. Z pozoru nieważna transakcja na niewielką sumę to tylko pretekst, abyśmy wykonali czynność logowania się na koncie i autoryzowali transakcję. Kwota, którą my widzimy jest zwykle niewielka. To ile przelejemy na konto sprawcy to kilka tysięcy złotych lub po prostu tyle ile znajduje się w danej chwili na naszym rachunku. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%