› bieżące
13:31 / 11.07.2013

Bardzo ciekawa propozycja NFZ dla pacjentów

Bardzo ciekawa propozycja NFZ dla pacjentów

W styczniu tego roku NFZ wprowadził system eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniobiorców). Od początku miesiąca lipca Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił dla swoich pacjentów także możliwość dostępu do elektronicznej karty pacjenta. To nowość w polskiej służbie zdrowia. Dzięki niej każdy, kto choć raz od 2008 roku był u lekarza może mieć w domowym zaciszu dostęp do m.in. historii swojej choroby.

Korzyści nowego systemu

Pierwszy i chyba najważniejszy plus to przede wszystkim bezpieczeństwo zawartych w nim danych. ZIP nie zawiera bowiem danych uznawanych za wrażliwe czyli imię i nazwisko pacjenta oraz nazwa choroby. Jest w nim zamieszczony jedynie jej numer. Każdy użytkownik systemu w chwili rejestracji otrzymuje swój unikalny login i hasło. System zanim został wprowadzony do publicznego użytku przeszedł kontrolę u Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Ten odniósł się do nowego projektu NFZ z dużym zadowoleniem, ponieważ nie miał do niego żadnych zastrzeżeń.

Po zalogowaniu się mamy możliwość sprawdzenia kalendarza swoich wizyt u lekarzy (bardzo przydatna rzecz jeśli nie jesteśmy w stanie sobie tej daty przypomnieć), dni pobytu w szpitalu, sprawdzić jakie badania mieliśmy wykonywane i z jakich leków korzystaliśmy. W kontekście kolejnej wizyty z podobną chorobą jest to bardzo atrakcyjna informacja.

Dzięki nowemu projektowi NFZ jego użytkownik może także sprawdzić czy jest ubezpieczony, jakie poniósł koszty za udzielone mu świadczenie zdrowotne, które leki były refundowane. Niewątpliwie ciekawą propozycją jest jeszcze możliwość podglądu ważności otrzymanej recepty i poziomu akceptacji wniosku złożonego do uzdrowiska. Starsze osoby powinny chwalić sobie możliwość sprawdzenia na którym są miejscu w kolejce  do specjalisty, np. do kardiologa czy okulisty. Dowiemy się z systemu również do jakiego lekarza rodzinnego jesteśmy przypisani.

W przyszłości NFZ zamierza w systemie podawać pacjentom również informacje odnośnie wysokości odprowadzanych składek zdrowotnych, jednak najpierw musi być udzielona zgoda ZUS-u. Póki co w ZIP można sprawdzić jakie składki są odprowadzane w przypadku osób fizycznych, a jakie obywatele prowadzący działalność gospodarczą.

System ZIP podzielony jest na 4 moduły: 
- Twój Portal - podstawowe informacje odnośnie praw do ochrony zdrowia oraz prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych 
- Gdzie się leczyć - informacje gdzie możemy korzystać z bezpłatnego leczenia; adresy gabinetów, poradni, szpitalnych oddziałów, aptek itp. 
- Rejestr Usług Medycznych - zawiera szczegółowe informacje odnośnie naszego leczenia, jego kosztach, otrzymanej refundacji i receptach 
- Prawo do świadczeń - tu można sprawdzić czy jest się osobą ubezpieczoną czy nie

W naszym mieście oddział NFZ, w którym można złożyć wniosek o założenie konta, znajduje się przy ulicy Bema 18. Należy mieć przy sobie jedynie dowód osobisty, dzięki któremu otrzymamy login i hasło do systemu. Jeśli chętni nie mogą udać się do oddziału osobiście, wówczas wniosek mogą złożyć za pośrednictwem strony internetowej www.zip.nfz.gov.pl. Jednak login i hasło otrzymamy także tylko w siedzibie oddziału.

Korzystanie z systemu jest całkowicie bezpłatne i dobrowolne. Chcąc założyć konto należy wypełnić specjalny wniosek i podać w nim swoje dane, w celu zabezpieczenia ich przed innymi osobami. Trwają obecnie rozmowy NFZ z urzędami marszałkowskimi, powiatowymi i wojewódzkimi by również tam można było taki wniosek złożyć.

Elbląski oddział NFZ na ulicy Bema 18 czynny jest w godzinach: poniedziałek 8-18, wtorek-piątek 8-16.

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%