› sport
23:48 / 17.09.2020

Bardzo dobry wynik Lidii Czarneckiej na turnieju w Olsztynie

Bardzo dobry wynik Lidii Czarneckiej na turnieju w Olsztynie

fot. nadesłana

W dniu 13 września w Olsztynie został rozegrany XXX Memoriał Jadwigi i Stanisława Leokajtis. W turnieju wzięła udział elblążanka Lidia Czarnecka, która uzyskała bardzo dobry wynik w szachach szybkich.  

Wystartowało 56 zawodników. Elblążanka wywalczyła 6,5 pkt w dziewięciu partiach, ostatecznie plasując sie na czwartym miejscu w klasyfikacji generalnej. W klasyfikacji juniorów do lat 18 zajęła drugie miejsce, natomiast w klasyfikacji kobiet była pierwsza. 

Memoriał Jadwigi i Stanisława Leokajtisów w szachach szybkich jest rozgrywany w Olsztynie od 1991 roku.

-----------

Stanisław Leokajtis należał do czołówki polskich sędziów szachowych. Z szachami związał się w 1927 r. w Łapach, gdzie był kierownikiem sekcji szachowej YMCA. Tam organizował mecze z klubami z Wilna, Nowogródka, Baranowicz, Lidy, Brześcia, Białegostoku... Po zakończeniu II wojny światowej przeniósł się do Olsztyna, gdzie był jednym z założycieli sekcji szachowej „Kolejarza” –  pierwszej organizacji szachowej na Warmii i Mazurach. Przez wiele lat wchodził również w skład kierownictwa KKS „Warmia”. Będąc aktywnym szachistą i działaczem, wychował wiele pokoleń zawodników. Wraz z żoną Jadwigą (ur. 1904, zm. 1984) stanowili nierozerwalny duet szachowy. Ich pasja i umiłowanie królewskiej gry przyciągały młodzież do szachów, a także patronów i sponsorów (źródło: „Szachista” 8/1991).

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 2