› inwestycje miejskie
12:47 / 20.03.2014

Będą nowe ścieżki rowerowe?

Będą nowe ścieżki rowerowe?

fot. Konrad Kacprzak

W Ratuszu Staromiejskim odbyło się podsumowanie 3 letniej działalności Pełnomocnika Prezydenta - Oficera Rowerowego. Marek Kamm, Bartłomiej Babraj i Paweł Kulasiewicz z zespołu Mobilności Aktywnej przedstawili dokonania, zmieniające rowerową rzeczywistość w naszym mieście.

- Przeszliśmy z okresu niemowlęcego do czasu, w którym zaczynamy gaworzyć - obrazowo mówił Marek Kamm. - Pokazaliśmy, że warto stawiać na sport. Łatwiej być mobilnym na rowerze w przestrzeni miejskiej. Udało się zmodernizować drogę do "Miasteczka Szkolnego". Teraz mogą poruszać się tam rowerzyści. To jest droga dostępna również dla pieszych i rowerzyści muszą ustępować im pierwszeństwa. Co do innych inwestycji to poprawiliśmy widoczność przejazdów rowerowych na skrzyżowaniach jak np. na ul. Hetmańskiej. Na dodatek poprawiliśmy oznakowanie ścieżek rowerowych - dodaje.

Planowane jest powstanie nowej ścieżki rowerowej przy ul. Płk. Dąbka. - Dotychczas znajduje się tam tylko jedna ścieżka. Na odcinku wzdłuż drogi w kierunku od ul. Obrońców Pokoju do rynku zostanie najprawdopodobniej wybudowana ścieżka rowerowa. Jest na przyszły rok projekt w tej sprawie. Również przy ul. 12 Lutego planowana jest jednostronna droga rowerowa. - mówi Marek Kamm.

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie lokalizacji parkingów rowerowych montowany podczas III etapu akcji w roku 2014. Przez miesiąc trwało głosowanie internetowe na 18 zgłoszonych lokalizacji. Łącznie oddano w ankietach 316 głosów więc mniej jak w poprzednich latach. To chyba nasycenie projektem. Zwycięzcami okazały się Hala Elzam ul. Grunwaldzka 2 - od strony parkingu samochodowego, Zielone Tarasy Multikino ul. Teatralna oraz Skatepark, Siłownia, Park Rekreacyjny ul. Żeromskiego - Mickiewicza. - W zeszłym roku postawiliśmy 164 miejsca parkingowe. W sumie w Elblągu jest 400 stojaków rowerowych - wyjasnia Marek Kamm.

- Po negocjacjach z komunikacją miejską doszliśmy do porozumienia, że rowery można przewozić tylko w soboty od godziny 11.00, w dni robocze od 17.00 gdy jest wolne miejsce w pojeździe, nie przeszkadza pasażerom, jest załamanie pogody - mówi.

W ramach promocji turystyki rowerowej wykreowano specjalną trasę obejmującą miasto. - To jest swego rodzaju informator dostępny w punkcie informacji turystycznej, który pokazuje jak spędzić dzień na rowerze. To przewodnik po mieście - mówi Paweł Kulasiewicz. To trasa między innymi od Placu Słowiańskiego, przez Stare Miasto, Al. Grunwaldzką.

2
3
oceń tekst 5 głosów 40%

Zdjęcia ilość zdjęć 11