› dzieci i rodzina
14:13 / 04.04.2018

Będą zmiany w programie Rodzina 500 plus?

Będą zmiany w programie Rodzina 500 plus?

Partie opozycyjne już od dłuższego czasu postulują zmiany w Programie Rodzina 500 plus. Póki co nic z tego nie wynika. Jak mówi sie w kuluarach nowe rozwiązania mogą pojawić się jednak na konwencji PiS, która odbędzie się w dniu 14 kwietnia.... 

Gdzie mogą pojawić się zmiany? Trudno powiedzieć. Jednym z pomysłów, który się dość często pojawia jest przyznanie pieniędzy już na pierwsze dziecko, ale w niższej kwocie. Wskazuje się jednocześnie, że nie jest sprawiedliwe, że pomoc z programu trafia do rodziców, którzy zarabiajż bardzo dużo. Rozwiązaniem w tym przypadku miałoby być wprowadzenie progu dochodowego dla wszystkich, którzy chcieliby z programu skorzystać.

Jeszcze inną zmianę przedstawił niedawno temu PSL, który postuluje podwyższenie progu uprawniającego do świadczenia "500 plus" na pierwsze dziecko. Członkowie tej partii chcą, aby świadczenie wypłacane było nie na podstawie progu dochodowego wynoszącego 800 zł, ale połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. roku to 1050 zł). W przypadku zaś, gdy członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, ludowcy chcą, by próg dochodowy 1200 zł został zastąpiony progiem w wysokości 3/4 minimalnego wynagrodzenia za pracę (aktualnie 1575 zł).

Czy te (i inne) propozycje zostaną uwzględnione dowiemy się już wkrótce.

Obecnie programem tym objęta jest niewiele ponad połowa dzieci. Dlatego nie można go nazwać ani powszechnym, ani sprawiedliwym

– poinformowała w ostatnich dniach dziennikarzy "Rzeczpospolitej" Magdalena Kochan, wiceprzewodnicząca Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

o tym, że nie jest wykluczone, że na konwencji PiS w dniu 14 kwietnia pojawią się propozycje nowych rozwiązań w programie Rodzina 500 plus wspominał niedawno poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%