› bieżące
07:53 / 09.03.2014

Będzie nowy parking przy szpitalu wojewódzkim

Będzie nowy parking przy szpitalu wojewódzkim

fot. nadesłane

Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu podpisał 7 marca umowę na dzierżawę miejsc parkingowych oraz budowę nowego parkingu na 74 samochody. Zostanie on zlokalizowany na przylegającym do szpitala terenie od strony ul. Kościuszki. Z nowych miejsc postojowych pierwsi kierowcy będą mogli korzystać już latem.


Decyzja o konieczności reorganizacji zasad parkowania i budowie dodatkowych miejsc postojowych wynikała z licznych otrzymywanych przez szpital sygnałów o niewystarczającej ilości miejsc, w których mogliby parkować nasi pacjenci i pracownicy.

- Problem dostępności miejsc parkingowych był od dłuższego czasu analizowany przez służby szpitala. Przeprowadziliśmy m.in. pomiary natężenia ruchu. Szpital podjął również zakończone sukcesem starania o dzierżawę od Urzędu Miasta terenu pod budowę nowego parkingu - informuje Tomasz Kubacki, kierownik Sekcji Inwestycji i Remontów w WSZ w Elblągu. – Jednak utworzenie nowych stref parkingowych wiązało się z dużymi kosztami. Dlatego szukaliśmy firmy zewnętrznej, która sfinansowałaby taką inwestycję. Zwycięzcą ogłoszonego przez nas przetargu została City Parking Group S.A. z Grudziądza – lider w świadczeniu tego typu usług na polskim rynku.

Podpisana przez szpital umowa przewiduje budowę parkingu wraz z wydzieleniem stref parkingowych i zmianą organizacji ruchu a także montaż monitoringu, szlabanów, automatów wydających bilety i kas biletowych.

- Równocześnie nasz główny parking, przed przychodnią, planujemy przeznaczyć wyłącznie dla pacjentów i odwiedzających - dodaje Tomasz Kubacki. - To powinno zdecydowanie poprawić dostępność parkowania. Równoczesne wprowadzenie monitoringu z pewnością poprawi bezpieczeństwo zaparkowanych pojazdów. Postój na wszystkich naszych parkingach będzie płatny od 10-tej minuty postoju, a pierwsze 15-minut będzie kosztowało 0,50 zł.

Na realizację inwestycji wykonawca ma 3 miesiące od daty podpisania umowy. W międzyczasie szpital zamierza uporządkować także kwestię parkowania bezpośrednio przed głównym budynkiem ( od strony ul. Królewieckiej). Aby zdyscyplinować kierowców parkujących na chodnikach, niebawem pojawią się barierki uniemożliwiające blokowanie przez samochody ciągów komunikacyjnych przeznaczonych dla osób pieszych.

- Od dawna wiemy, że miejsc parkingowych pod naszym szpitalem jest za mało – mówi Konrad Piechowiak, Dyrektor ds. Eksploatacyjno-Technicznych. – To ogromny szpital, w którym pracuje prawie 1,5 tys. osób i do którego każdego dnia muszą dotrzeć setki, jeśli nie tysiące, pacjentów i odwiedzających. Próbujemy stopniowo rozładowywać tę trudną sytuację. Przykładowo, 30 dodatkowych miejsc parkingowych powstało przy wybudowanym przez nas ostatnio nowym Bloku Operacyjnym. Wiemy, że nie uda nam się całkowicie zaspokoić potrzeb, mamy jednak nadzieję, dodatkowy parking, który już niebawem udostępnimy kierowcom, powinien wyraźnie poprawić sytuację, szczególnie w godzinach szczytu. Przy tej okazji z góry przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie mogą pojawić się w trakcie rozbudowy naszego nowego parkingu.

Zmiany w systemie parkowania na terenie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wprowadzone zostaną w czerwcu po oddaniu do użytku nowego parkingu. Do tego czasu parkowanie przy szpitalu odbywać się będzie wg aktualnie obowiązujących zasad.

Anna Kowalska
Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu

 

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%