› sport
10:00 / 06.11.2013

Będzie pierwsze zwycięstwo Startu w historii spotkań z Vistalem?

Będzie pierwsze zwycięstwo Startu w historii spotkań z Vistalem?

fot. Marcin Walędzik

Tytuł jest nieprzypadkowy. Mimo, że Start z drużyną z Gdyni w najwyższej klasie rozgrywkowej po raz pierwszy zmierzył się w sezonie 2007/2008, to ani razu jeszcze z nią nie wygrał. W miniony weekend obie drużyny grały swoje mecze, jednak czasu na odpoczynek nie mają, ponieważ dziś przed nimi kolejny ligowy pojedynek. Gdynianki zagrają w osłabionym składzie, ale czy elblążanki to wykorzystają?

W niedzielę Start wygrał we własnej hali 30:23 z Piotrcovią Piotrków Trybunalski. Wynik mógł być lepszy, jednak w końcówce elblążanki zagrały zrywami. Kiedy uzyskały wysoką przewagę, to na boisko wkradało się rozprężenie, które jednak nie powinno się zdarzyć zespołowi mierzącemu o miejsce w najlepszej czwórce na koniec sezonu. Piotrcovia nie wykorzystała słabszych fragmentów Startu, ale jeśli takie momenty będą miały miejsce dzisiaj z Vistalem, to ciężko będzie elblążankom marzyć o zwycięstwie.

Siła rywalek

Drużyna Vistalu siódmy sezon występuje w Superlidze. Od początku zaliczana jest do najlepszych zespołów w kraju. W sezonie 2011/2012 zdobyły nawet Mistrzostwo Polski, a przed rokiem były tuż za podium. Przed startem tegorocznej ligi w drużynie zaszło kilka zmian. Przede wszystkim z klubu odeszły dwie ważne zawodniczki, Patrycja Królikowska do Pogoni Szczecin oraz Katarzyna Koniuszaniec... do Elbląga. Skład został natomiast uzupełniony dwiema klasowymi piłkarkami. W Gdyni występuje reprezentantka polskiej kadry narodowej Iwona Niedźwiedź oraz brazylijska kadrowiczka Jessica Quintino. Obie są najlepszymi strzelbami klubu, z 32 bramkami na koncie. Dwa trafienia mniej na rumuńska rozgrywająca Loredana Matyka.

Jak widać Vistal ma w swoim składzie trzy bardzo skuteczne szczypiornistki. Dwie rozgrywające i jedną skrzydłową. A nie można także zapomnieć o kadrowiczce Patrycji Kulwińskiej, która swoimi możliwościami gry w ataku i obronie postraszyła już wiele zespołów. Pozycja gdynianek w tabeli musi budzić respekt. W 8 spotkaniach wygrały sześć, notując jeszcze po jednym remisie i porażce. Stratę dwóch punktów zanotowały w meczu z Zagłębiem Lubin (21:23 u siebie), a podział punktów w minionej kolejce niespodziewanie na wyjeździe z Jelenią Górą (26:26). Czy to oznacza, że Vistal jest w lekkim kryzysie?

Braki kadrowe

Start w dzisiejszym meczu zagra prawie w najsilniejszym zestawieniu. Zabraknie jedynie Edyty Szymańskiej, która dochodzi do zdrowia po złamaniu palca w 1 kolejce. Wróciła już natomiast Janaczek, która z Joanna Wagą jest mózgiem rozegrania ataku. Świetną formę zaprezentowała w niedzielę Kinga Grzyb, która zaliczyła 10 trafień. 7 bramek dorzuciła odważnie grająca w tym roku Aleksandrowicz. Po przeciwnej stronie zabraknie dziś Katarzyny Janiszewskiej, Agnieszki Białek i Ewy Andrzejewskiej.

Historia spotkań Elbląga z Gdynią

Przed tegorocznym sezonem oba zespoły spotkały się dwukrotnie. Najpierw podczas turnieju Baltica Summer Cup w pojedynku o pierwsze miejsce. Lepszy okazał się Start. W regulaminowym czasie padł remis 28:28, ale w karnych elblążanki wygrał 4:3. Drugi mecz odbył się w Elblągu, na tydzień przed ligą. Ten sparing również wygrał elbląski zespół, wynikiem 31:28.

W minionych latach w meczach ligowych wyniki nie były korzystne dla elblążanek:

2007/2008

Start - Łączpol 28:39, Łączpol - Start 30:28

2008/2009

Łączpol - Start 35:26, Start - Łączpol 26:33

2009/2010

Vistal - Start 34:25, Start - Vistal 33:34

2010/2011

Start - Vistal 27:28, Vistal - Start 37:28

2011/2012

Start - Vistal 21:33, Vistal - Start 37:25

2012/2013

Vistal - Start 40:28, Start - Vistal 22:24

Czy dziś przy wspomnianych brakach kadrowych Vistalu zespół Antoniego Pareckiego będzie w stanie wygrać? Czy remis Vistalu z Jelenią Góra był wypadkiem przy pracy, a może jednak oznaką lekkiego kryzysu? O wyniku rywalizacji między gdyniankami, a elblążankami przekonamy się dziś wieczorem. Początek spotkania w środę 6 listopada o godzinie 19:00 w hali sportowo-widowiskowej w Gdyni.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%

Powiązane artykuły

Sparingowe zwycięstwo zawodniczek Startu

30.08.2013

Superliga piłki ręcznej kobiet rusza dokładnie za 10 dni, bo 9 września. Tego dnia piłkarki ręczne rozegrają swój pierwszy ligowy mecz w odnowionym podczas...

Kontratak najmocniejszą bronią Startu w meczu z Piotrcovią

04.11.2013

Piłkarki ręczne elbląskiego Startu po wczorajszym meczu zapisały w swoim ligowym dorobku kolejne dwa punkty. Tym razem różnicą 7 bramek pokonały drużynę...

Nie tak to miało wyglądać. Fatalny początek ustawił przebieg meczu. Video

07.11.2013

Nie tak wczorajszy wyjazd do Gdyni wyobrażały sobie zawodniczki Startu, ich trenerzy, ale także grono kilkunastu kibiców, którzy własnymi samochodami...