› biznes
11:28 / 06.07.2018

Będzie referendum w sprawie budowy w Elblągu nowego źródła ciepła?

Będzie referendum w sprawie budowy w Elblągu nowego źródła ciepła?

fot. archiwum Elblag.net

5 lipca grupa obywateli, (wraz z jej pełnomocnikiem – Stefanem Rembelskim) współpracujaca z posłem Andrzejem Kobylarzem (Kukiz'15), złożyła dokument inicjujacy przeprowadzenie referendum w sprawie budowy nowego źródła ciepła w Elblągu. 

Inicjatorzy referendum działają w oparciu o przepisy ustawy z dnia 8 marca l990 roku o samorządzie gminnym dotyczące zabezpieczenia w energię elektryczną i cieplną oraz ustawy z dnia 15 września 2000 roku o referendum lokalnym (art.2 ust.l pkt.2). Prezydent Elbląga Witold Wróblewski został poinformowany o podjęciu inicjatywy referendalnej w sprawie budowy nowego źródła ciepła zabezpieczającego miasto Elbląg w energię cieplną w całości.

Nie tak dawno poseł Andrzej Kobylarz przedstawił projekt rozwiązania problemu ciepła w mieście, połączony z upodmiotowieniem odbiorców ciepła w podejmowaniu decyzji. Parlamentarzysta postulował przeprowadzenie w tej sprawie referendum wśród mieszkańców, w którym to odbiorcy ciepła mieliby zadecydować o tym, czy budować własne źródło ciepła, czy też wiązać się z jednym dostawcą na 20 lat.

Przypomnijmy, że już w maju bieżąceg roku poseł zwrócił uwagę na sprawę bezpieczeństwa cieplnego w Elblągu. Według niego zaniedbanie miejskiej spółki EPEC przez PO i PiS, oraz ostatnie cztery lata bezczynności władz doprowadziły elblążan do sytuacji, w której miasto – ustawowo zobowiązane do zabezpieczenia mieszkańców w ciepło – może być szantażowane przez monopolistę. Poseł twierdzi, że tak należy traktować próbę wymuszenia zawarcia umowy długoterminowej bez wpływu na cenę energii cieplnej.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Powiązane artykuły

Poseł Andrzej Kobylarz o bezpieczeństwie cieplnym Elbląga

25.05.2018 komentarzy 20

Poseł Andrzej Kobylarz (Kukiz’15) zwrócił uwagę na sprawę bezpieczeństwa cieplnego w Elblągu. Według niego zaniedbanie miejskiej...

Elblążanie mogą płacić mniej za energię cieplną. Poseł Andrzej Kobylarz wie, jak to zrobić

25.06.2018 komentarzy 13

Elblążanie mogą płacić mniej za energię cieplną. Pomysł na rozwiązanie problemu zaopatrzenia naszego miasta w ciepło zaprezentował poseł Andrzej...