› poradnik
16:34 / 24.03.2020

Beton komórkowy – do czego go wykorzystać?

Beton komórkowy – do czego go wykorzystać?

Beton komórkowy to materiał budowlany, który ma bardzo wiele zalet. Nic dziwnego, że jest chętnie wykorzystywany. Podpowiadamy, do czego można użyć betonu komórkowego.

Gdy mowa o betonie komórkowym, najwięcej osób kojarzy ten materiał jako dobry budulec do wznoszenia zewnętrznych ścian budynków. Jednak w rzeczywistości suporex (to inna popularna nazwa betonu komórkowego) można wykorzystywać do budowania także innych elementów domów, magazynów czy biurowców. Wszystko dlatego, że beton komórkowy jest materiałem uniwersalnym i doskonale sprawdza się w różnych miejscach i na różnych etapach budowy dzięki swoim właściwościom. 

Czym jest beton komórkowy?

Początki betonu komórkowego sięgają lat 20. XX wieku. Wtedy to właśnie Szwed Axel Eriksson opracował i wdrożył technologię, która pozwalała na utwardzanie bloczków w autoklawach. Używał do tego również gorącej pary wodnej. W Polsce beton komórkowy jest produkowany na skalę przemysłową od 1951 roku i do dziś cieszy się bardzo dużą popularnością.

Dobrej klasy beton komórkowy jest wytwarzany z wapna, piasku kwarcowego, cementu, gipsu i wody. Do tej mieszanki dokładany jest proszek lub pasta aluminiowa, które są środkami porotwórczymi. W milionach mikroporów zamknięte jest powietrze. Stąd właśnie nazwa beton komórkowy. Ta budowa wpływa również na właściwości suporexu jak lekkość, łatwość obróbki, wysoka termoizolacyjność itd.      

Czy suporex i beton komórkowy jest tym samym?

Zanim przejdziemy do tego, gdzie można wykorzystać beton komórkowy, należy wyjaśnić kwestie nazewnictwa. Użyliśmy już tutaj określenia suporex. Pierwotnie była to nazwa marki betonu komórkowego. Utrwaliła się jednak mocno w zbiorowej świadomości jak nazwy marek pampersy (dziś wszystkie pieluchy jednorazowe) czy adidasy (wszystkie buty sportowe). Wiele osób używa nazwy suporex z przyzwyczajenia wymiennie z nazwą beton komórkowy, ale chodzi o to samo.   

Wykorzystanie betonu komórkowego w praktyce

Gdzie zatem możemy wykorzystać beton komórkowy zwany również suporexem? Wspomnieliśmy już, że ten materiał jest uniwersalny, co daje szerokie pole jego użycia. Najczęściej beton komórkowy pojawia się przy wznoszeniu ścian zewnętrznych. Bez problemu można je wtedy wykonywać jako jednowarstwowe, bo suporex zapewnia wysoką izolacyjność termiczną. Do tego bloczki o dużej gęstości można wykorzystać do budowy ścian piwnic. Wytrzymają duży ciężar budynku. Suporex doskonale nadaje się także do ścian wewnętrznych, nadproży, wieńców, ścian szczytowych itp.

Beton komórkowy to materiał tani, łatwy w obróbce, a do tego posiadający tak dobre parametry, że idealnie sprawdzi się przy budowie różnych elementów budynku. 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%