› bieżące
15:07 / 08.10.2012

Bezdomni zimą nie zostaną pozostawieni bez pomocy

Bezdomni zimą nie zostaną pozostawieni bez pomocy

fot. UM Elbląg

Jak pomóc osobom bezdomnym w najcięższym dla nich okresie zimowym i w jaki sposób koordynować działania służb, aby skutecznie radziły sobie z problemem zamarznięć? - to główne tematy spotkania, które odbyło się w piątek w Urzędzie Miejskim w Elblągu.

Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, które osłabione i wychłodzone narażone są na zamarznięcia. Z problemem tym co roku mierzą się służby miejskie i jeszcze przed sezonem poszukują skutecznych rozwiązań.

Bezdomni nie zostaną pozostawieni bez pomocy - tak w skrócie można określić deklaracje działań, jakie w okresie zimowym podejmą służby miejskie.

- Nikomu nie zostanie odmówione miejsce w elbląskim Domu dla Bezdomnych, w razie trudnej sytuacji będziemy zagęszczać miejsce - stwierdził Artur Dąbrowski po. kierownika Domu.

Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych, na bieżąco przyjmować będzie informacje o bezdomnych. Policja, która z racji wielokrotnego odwożenia osób bezdomnych do noclegowni nazywana jest potocznie blue taxi, również w tym roku nie pozostawi tych osób samym sobie. Straż Miejska wraz z pracownikami MOPS-u w okresie zimowym odwiedzać będzie działki i pustostany, sprawdzając czy nie nocują tam osoby bezdomne. Departament Społeczny opracuje informator, w którym znajdą się wszystkie niezbędne kontakty do instytucji pomagających bezdomnym.

Jak mówił Piotr Cioła z elbląskiej Policji - dobrą informacją jest, że w Elblągu w ciągu ostatnich kilku lat nie było przypadków zamarznięć. Rośnie też świadomość bezdomnych, w największe mrozy szukają pomocy, udają się do noclegowni, wiedzą gdzie dostać ciepły posiłek.

W spotkaniu uczestniczyli: Jarosław Bewicz (Pogotowie Socjalne), Rafał Czirson (Departament Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych), Piotr Cioła (Komenda Miejska Policji w Elblągu), Wojciech Kawczyński (Straż Miejska), Artur Dąbrowski (Dom dla Bezdomnych w Elblągu), siostra Elżbieta Dąbrowska (Ośrodek Wsparcia, Interwencji Kryzysowej Domu dla Matek z Małymi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Elblągu, Barbara Dyrla i Teresa Szymańska (Departament Społeczny), Mirosława Marjańska (MOPS).

2
1
oceń tekst 3 głosów 67%