Bezpieczne Wakacje na Warmii i Mazurach
Mniej utonięć, wypadków drogowych, zatruć i przypadków łamania przepisów przez podmioty organizujące wypoczynek letni – tak sezon letni ocenili uczestnicy posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego poświęconego działaniom z zakresu bezpieczeństwa podjętym w okresie wakacyjnym. Pogoda sprzyjała turystyce, ale jak zgodnie podkreślali przedstawiciele służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w regionie – działania prewencyjne i edukacyjne rozpoczęte jeszcze przed sezonem letnim znacząco wpłynęły na zmniejszenie liczby zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu osób wypoczywających na Warmii i Mazurach.
Jak co roku służby podejmowały również szereg działań podczas wakacji, których celem było zapewnienie bezpieczeństwa. Zwiększona liczba patroli policyjnych, wzmożone kontrole autobusów, ośrodków organizujących wypoczynek letni i gastronomii w miejscowościach turystycznych czy edukacja na temat zagrożeń - to tylko niektóre z zadań, które realizowały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w okresie wakacyjnym.
W tym roku na Warmii i Mazurach, w okresie wakacyjnym przebywało ponad 66,5 tysiąca dzieci i młodzieży, która korzystała z 1500 zorganizowanych form wypoczynku letniego zarejestrowanych w bazie Warmińsko-Mazurskiego Kuratorium Oświaty. W obiektach zgłoszonych przez organizatorów Kuratorium przeprowadziło 318 kontroli w wyniku których wydane zostały jedynie zalecenia. Nie zamknięto, ani nie zawieszono żadnej z form wypoczynku letniego. Na sfinansowanie i dofinansowanie obozów i kolonii około 5 tysięcy dzieci z najuboższych rodzin Kuratorium przeznaczyło ponad półtora miliona złotych.
Wzmożoną kontrolą objęte zostały również kąpieliska w regionie. Na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej można było sprawdzić stan 13 kąpielisk, które są stale monitorowane pod kątem czystości. Szczególną uwagę inspektorzy zwracali również na stan sanitarny dworców PKP i PKS, a także miejsca użyteczności publicznej, w których wydawane są posiłki. Jak podkreślił dyrektor Sanepidu Janusz Dzisko, kontrolujący w większości przypadków oceniali warunki sanitarne jako dobre. Gorzej natomiast oceniony został stan piaskownic - na 145 zbadanych w 10% piaskownic znaleziono jaja pasożytów.
Na Wielkich Jeziorach Mazurskich działał też jak co roku system powiadamiania ratunkowego oraz telefon ratunkowy 601 100 100. O warunkach pogodowych żeglarzy ostrzega system 17 masztów, 10 tablic pogodowych a także sms-owy system METEO. Do dyspozycji turystów był również specjalny numer ratunkowy 984, z którego pochodziło około 15% zgłoszeń. Nad bezpieczeństwem turystów nad Wielkimi Jeziorami czuwało około 100 ratowników wyposażonych w łodzie ratownicze i nowoczesny sprzęt przeznaczony do ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Od 1 czerwca na Wielkich Jeziorach Mazurskich i nad jeziorem Jeziorak działało 5 karetek wodnych, które warmińsko-mazurskie akweny będą patrolować jeszcze do końca września. Niestety, mimo intensyfikacji działań ratunkowych i dodatkowemu wsparciu wodnych patroli policyjnych nie udało się uniknąć utonięć. Jak wskazują policyjne statystyki w okresie letnim w wodach naszego województwa utonęło 19 osób. To jednak zdecydowanie mniej niż w roku ubiegłym. Najczęstszą przyczyną utonięć była kąpiel po spożyciu alkoholu oraz brawura. Jak jednak podkreślił dyrektor giżyckiego MOPR-u Robert Sroka, budujące jest to, że mimo zwiększającej się z roku na rok liczby turystów ilość interwencji pozostaje na podobnym poziomie.
Dużym wyzwaniem, jak co roku była również duża ilości imprez, zwłaszcza o charakterze plenerowym. W związku z tym w najczęściej odwiedzanych przez turystów miejscowościach Warmii i Mazur, w których nie ma stałych posterunków policji zorganizowane zostały policyjne placówki sezonowe. Porządku na jeziorach Warmii i Mazur strzegło w sezonie 38 dodatkowych funkcjonariuszy prewencji, którzy, podobnie jak w latach ubiegłych wzmocnili kontrole obiektów w miejscowościach turystycznych, a także kontrole żeglarzy. Kontroli trzeźwości poddanych zostało 574 sterników, z czego 15 było w stanie nietrzeźwym. W szczególny sposób nadzorowane były także autokary i inne środki przewozu zbiorowego. Policja wraz ze Strażą Graniczną i Wojewódzką Inspekcją Transportu Drogowego podczas wspólnych patroli drogowych kontrolowała stan techniczny pojazdów, zwłaszcza przewożących grupy osób, a także stan osób kierujących tymi pojazdami. Inspektorzy WITD przeprowadzili 250 kontroli pojazdów przewożących ludzi i około 300 kontroli dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych i szybko psujących się.
W ramach działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa wypoczynku w okresie wakacji letnich w 2014 r., Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego polecił powiatowym inspektorom nadzoru budowanego wzmożenie działań profilaktyczno-inspekcyjnych i kontrolnych w obszarach szczególnie ważnych dla zapewnienia odpowiednich warunków letniego wypoczynku.
W wyniku podjętych działań kontrolnych, mających na celu zapewnienie bezpiecznego przebiegu wakacji letnich, kontroli poddanych zostało ponad 600 obiektów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego – place zabaw, boiska, ośrodki kolonijne i wczasowe, akademiki, szkoły, a także obiekty wielkopowierzchniowe i przystanie żeglarskie.
Oprócz działań doraźnych władze samorządu terytorialnego, a także służby, straże i organizacje pozarządowe działające na rzecz poprawy i zapewnienia bezpiecznego wypoczynku dzieciom i młodzieży przeprowadziły liczne pogadanki, pokazy i szkolenia w ramach różnorodnych akcji i kampanii społecznych.
Wszystkie służby obok swych rutynowych działań profilaktycznych prowadziły dystrybucję między innymi materiałów oświatowo – zdrowotnych, przeprowadziły zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży dotyczące zagadnień higieniczno – zdrowotnych oraz zagadnień związanych z organizacją wypoczynku letniego.
RZECZNIK PRASOWY WOJEWODY WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO /-/ Edyta Wrotek