› bieżące
08:00 / 25.01.2014

Bezpłatna komunikacja miejska dla bezrobotnych? W Gdańsku tak już jest

Bezpłatna komunikacja miejska dla bezrobotnych? W Gdańsku tak już jest

fot. Bartłomiej Ryś

To realna pomoc samorządu dla bezrobotnych mieszkańców poszukujących pracy. Osoby bezrobotne, zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Tak jest już w Gdańsku.

Jak wiadomo poszukiwanie pracy jest dość kosztownym zajęciem. Chociażby dojazdy do siedzib firm na rozmowy kwalifikacyjne. Takich czasami może być kilka dziennie, a bilety komunikacji miejskiej do najtańszych nie należą.

- Czasami w tygodniu wydawałem 20-30 zł na bilety, aby dojechać na spotkania w sprawie pracy. Zważywszy na wysokość zasiłku dla bezrobotnych, to miesięcznie jest koszt nawet ponad 100 zł-mówi Roman Żeliński, nasz Czytelniki wskazuje na Gdańsk. - Tam władze miasta zdecydowały o bezpłatnych przejazdach komunikacją miejską dla osób bezrobotnych. To jest właśnie realna pomoc. W Elblągu bezrobotnym władze miasta nie pomagają. Smutne ale prawdziwe.

Gdańsk rozszerza pomoc dla osób szukających pracy i nowo zatrudnionych. Zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy będą mogli jeździć za darmo komunikacją publiczną nie tylko w okresie poszukiwania zatrudnienia, ale nawet do trzech miesięcy po znalezieniu pracy.

Specjalną kartę, uprawniającą do darmowych przejazdów komunikacją publiczną można odebrać w Powiatowym Urzędzie Pracy już od 10 lat. To element wsparcia w programie aktywizacji osób poszukujących pracy. Do tej pory z karty skorzystało już prawie 32 tys. bezrobotnych.

- Karta umożliwia wielokrotne przejazdy na terenie Gdańska. Jest to z jednej strony ogromne ułatwienie, ponieważ nie trzeba jej za każdym razem na nowo aktywować, a z drugiej nie obciąża domowego budżetu - mówi 24-letnia Małgorzata, która korzystała z karty.

Urzędnicy postanowili jednak jeszcze bardziej rozszerzyć program. Od początku 2014 roku za darmo mogą podróżować autobusami i tramwajami, także ci, którzy dostaną pracę. Wystarczy pokazać w urzędzie umowę - nawet zlecenie. Okres bezpłatnej jazdy będzie uzależniony od długości zatrudnienia. Przy umowie na 3 miesiące, prolongata karty będzie obowiązywała przez miesiąc, przy umowie półrocznej przez dwa miesiące, a przy obejmującej co najmniej rok - 3 miesiące.

Wydłużono też godziny, w których z kart będzie można korzystać. Będą one ważne od 7 do 16 we wszystkie dni powszednie - kiedy beneficjenci mają aktywnie poszukiwać pracy lub do niej po prostu dojeżdżać.

- Kontynuacja programu w nowej formule, lepiej dostosowanej do wymogów rynku, ma na celu zachęcenie do korzystania z niego nowych osób, a także promocję aktywnego poruszania się po rynku pracy. Popularność programu w latach ubiegłych wyraźnie pokazuje, że obecnie jest on jednym z najbardziej efektywnych narzędzi Urzędu Pracy, które w znaczący sposób ułatwia kontakty z pracodawcami - podkreśla Roland Budnik, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku.

źródło: trojmiasto.pl

8
7
oceń tekst 15 głosów 53%

Powiązane artykuły

Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla bezrobotnych? Prezydent to przeanalizuje

29.01.2014 komentarzy 3

Niewykluczone, że w Elblągu bezrobotni będą mogli korzystać z komunikacji miejskiej za darmo. Prezydent Jerzy Wilk deklaruje, że dokona analizy możliwości...