Bezpłatne szczepienia dla seniorów w Elblągu
fot. Nadesłane
Szczepienia przeciwko pneumokokom zalecane są nie tylko najmniejszym dzieciom, ale także seniorom po 65 roku życia z tak zwanych grup ryzyka, a więc przede wszystkim osobom z chorobami układu oddechowego. Miasto już po raz piąty oferuje bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom, chcąc uodpornić jak największą liczbę elbląskich seniorów.
Dziś w Szpitalu Miejskim w Elblągu podpisana została umowa pomiędzy samorządem, a Szpitalem, który już po raz trzeci będzie głównym miejscem szczepień przeciw pneumokokom. Nowa umowa zakłada wykonanie 65 szczepień, ale ponieważ zainteresowanie profilaktyką przeciwko zakażeniom pneumokokowym jest wysokie, jeżeli zajdzie taka potrzeba, to zabezpieczone zostaną pieniądze na dodatkowe dawki.
- Ruszamy z kolejną edycją szczepień dla mieszkanek i mieszkańców Elbląga, wnioskodawczynią tego programu była Pani wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Pani Małgorzata Adamowicz. Zapraszamy mieszkańców Elbląga w wieku powyżej 65 lat i jednocześnie osoby ze schorzeniami dolnych dróg oddechowych na nasze darmowe szczepienia. Warunkiem jest zamieszkiwanie w Elblągu oraz zaświadczenie lekarskie, że ma się chorobę przewlekłą. Realizatorem tego przedsięwzięcia jest Szpital Miejski, gdzie cały proces szczepienia odbywa się sprawnie. Przed ostatnie cztery lata zaszczepiliśmy 935 osób, jeśli wykonamy plan na ten rok, to będziemy mieli łącznie zaszczepionych już 1000 osób. Co ważne, nasz program jest dostrzegany w kraju, za jego realizację byliśmy nominowani w konkursie Zdrowy Samorząd – mówił podczas podpisania umowy Michał Missan wiceprezydent Elbląga.
- Cieszymy się, że możemy tę umowę podpisać. Jako lekarze i jako pracownicy szpitala chętnie uczestniczymy w tym przedsięwzięciu. Ta choroba powoduje wiele różnych powikłań, tak więc szczepienie jest wsparciem seniorów z grup ryzyka i z obniżoną odpornością. Mam nadzieję, że seniorzy z tego skorzystają. Do szczepień będą kwalifikować nasi specjaliści pulmonolodzy, chętni mogą czuć się bezpiecznie, a dzięki zaszczepieniu można uniknąć wielu poważnych powikłań – podkreślił dyrektor Szpitala Miejskiego Mirosław Gorbaczewski.
Kto i dlaczego powinien się zaszczepić? Szczepienie zaleca się osobom dorosłym z przewlekłymi chorobami płuc (w tym: POChP, astmą)
• Częstość zachorowania na pneumokokowe zapalenie płuc jest od 7,7 do 8,9 razy wyższa u osób z przewlekłą chorobą płuc niż u osób bez dodatkowych obciążeń w tym samym wieku.
• Częstość zachorowania na pneumokokowe zapalenie płuc jest od 3,7 do 5,9 razy wyższa u osób z astmą niż u osób bez dodatkowych obciążeń w tym samym wieku.
• U dorosłych z przewlekłą chorobą płuc obserwuje się zwiększone ryzyko powikłań oraz wyższą śmiertelność, jeśli mają chorobę pneumokokową.
Kwalifikacja do szczepienia Do miejskiego programu profilaktycznego kwalifikowane będą osoby, które ukończyły 65 rok życia, zamieszkałe na terenie Elbląga, leczone z powodu przewlekłych chorób dolnych dróg oddechowych (tj. z grupy J40 – J47), zakwalifikowane do szczepienia przez lekarza. Warunkiem podania szczepionki będzie brak przeciwskazań lekarskich do zaszczepienia oraz pisemna zgoda uczestnika programu.
Najskuteczniejszą formą zapobiegania chorobom pneumokokowym są szczepienia!
„Program profilaktyczny przeciwko zakażeniom pneumokokowym wśród mieszkańców Elbląga po 65 roku życia z grupy ryzyka” finansowany jest przez Urząd Miasta Elbląg.