11:30 / 06.02.2014

Białoruski pianista z koncertem w Bibliotece Elbląskiej

Białoruski pianista z koncertem w Bibliotece Elbląskiej

fot. naszrynek.pl/

Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur wraz z Biblioteką Elbląską im. Cypriana Norwida zapraszają w sobotę 15 lutego o godz. 19.00 do Sali „U św. Ducha” na koncert znakomitego białoruskiego pianisty polskiego pochodzenia Kiryła Keduka. Wstęp wolny.

W związku ze styczniowym pożarem Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu koncert odbędzie się za darmo, a pieniądze zbierane podczas koncertu zostaną przeznaczone na nowe instrumenty dla uczniów. Serdecznie zapraszamy!

Podczas koncertu usłyszymy:
Preludia (1-12) z op. 28 Fryderyka Chopina,
Kaprys G-dur op. 14 i Nokturn B-dur op. 16 Ignacego Paderewskiego,
Polonez-Fantazja As dur op. 61 Fryderyka Chopina,
Cykl fortepianowy Róże i Ciernie op. 13 Juliusza Zarębskiego,
Rapsodię Hiszpańską Franciszka Liszta.

Kirył Keduk – białoruski pianista polskiego pochodzenia urodzony w Grodnie. Debiutował na wielkiej estradzie w wieku 10 lat jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Mińsku. Kształcił się pod kierunkiem najwybitniejszych pedagogów światowej sławy, m.in. Borisa Petrushansky'ego oraz Piotra Palecznego.

W trakcie kilkuletniego pobytu w Gdańsku studiował w klasie prof. Waldemara Wojtala. W roku 2013 ukończył prestiżowe studia podyplomowe “International Artist Diploma” pod kierunkiem słynnego brytyjskiego pianisty i pedagoga Grahama Scotta w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Jest zwycięzcą ponad 15 międzynarodowych konkursów pianistycznych i kompozytorskich, m.in. tak prestiżowych jak: Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Vladimira Horowitza w Kijowie czy "James Mottram International Piano Competition" w Manchesterze. W roku 2009 zdobył I nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Kissinger KlavierOlymp" w Bad Kissingen, tym samym zostając jedynym laureatem w historii tego konkursu, który zdobył obie nagrody równocześnie.

Występował jako solista z orkiestrami z najwyższej światowej półki, m.in. Russian National Philharmonic, Nice Philharmonic Orchestra, Liverpool Philharmonic, Sicilian Symphony, National Philharmonic of Ukraine, National Chamber Orchestra of Belarus, Orchestra Internazionale d'Italia, orkiestrami Filharmonii Krakowskiej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Szczecińskiej, Orkiestrą Opery Bałtyckiej, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Śląską Orkiestrą Kameralną i wieloma innymi pod batutą tak słynnych dyrygentów jak: Thomas Sanderling, Yoshikazu Fukumura, Kirill Karabits, Massimiliano Caldi, Jose Maria Florencio czy Owain Arwel Hughes. Występował na scenach najsłynniejszych festiwali muzycznych, takich jak "Maggio Musicale Fiorentino", "Kissinger Sommer", Geneve Frederic Chopin Festival.

Koncertował w większości krajów europejskich, obu Amerykach oraz Japonii, występując w najlepszych salach koncertowych - "Steinway Hall" w Nowym Jorku, "Mozarteum" w Salzburgu, "Sala Verdi" w Mediolanie, Bridgewater Hall w Manchesterze, Teatro Politeama Garibaldi w Palermo, Hamarikyu Asahi Hall w Tokyo i wielu innych. W kwietniu 2013 roku ukazała się płyta artysty pt. "My Polish Diary" nagrana dla słynnej amerykańskiej wytwórni "Delos", uważanej za jedną z najlepszych wytwórni muzyki poważnej na świecie.

Więcej informacji o koncercie: Dział Zbiorów Audiowizualnych Gotycka.pl tel. (55) 625 60 19

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%