› zapowiedzi
09:33 / 27.12.2012

Biały Bim, Czarne Ucho na koniec cyklu promującego kino rosyjskie

Biały Bim, Czarne Ucho na koniec cyklu promującego kino rosyjskie

W czwartek 27 grudnia o godz. 17.00 zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na ostatni film w naszym tegorocznym cyklu popularyzującym kulturę rosyjską. Będzie można zobaczyć film „Biały Bim, Czarne Ucho” w reż. Stanisława Rostockiego. Wstęp wolny.

BIAŁY BIM, CZARNE UCHO (БЕЛЫЙ БИМ, ЧЕРНОЕ УХО)

rok produkcji: 1977
gatunek: dramat
reżyseria: Stanisław Rostockij
obsada: Wiaczesław Tichonow, Wasia Worobjow, Giennadij Koczkożarow
czas trwania: 183 min.

Szerokoformatowy film na motywach powieści G. Trojepolskiego. Wzruszająca historia białego setera z czarnym uchem, który znalazł się na ulicy z powodu choroby gospodarza. Niemłody już człowiek, pisarz, interesujący się polowaniami i kochający przyrodę (Tichonow), wziął tego szczeniaka, mimo, że jego umaszczenie było hańbą dla gatunku. Później zachorował na serce i musiał iść do szpitala, a Bim znalazł się na ulicy, przechodził z rąk do rąk...
Już początku film obejrzało ponad 20 milionów widzów. Najlepszy radziecki film roku, Główna nagroda na festiwalu w Karlowych Warach i nominacja do "Oscara" za najlepszy film obcojęzyczny. Według niezależnych badań livejournal.com i liveinternet.ru film znalazł sie wśród "100 najlepszych filmów rosyjskich".

Dziękujemy Rosyjskiemu Centrum Nauki i Kultury w Gdańsku za udostępnienie wszystkich filmów rosyjskich, które mogliśmy zaprezentować w ciągu mijającego roku. Równocześnie zapraszamy na spotkania kinowe w przyszłym 2013 roku – tym razem zajmiemy się promowaniem kina czeskiego – najbliższa projekcja 10 stycznia.
 

(źródło: Biblioteka Elbląska)

2
0
oceń tekst 2 głosów 100%