› zapowiedzi
11:03 / 23.11.2012

Bibliotek Elbląska zaprasza spotkanie z poetą i turniej jednego wiersza

Bibliotek Elbląska zaprasza spotkanie z poetą i turniej jednego wiersza

W wtorek 27 listopada o godz. 17.00 zapraszamy do Sali „U świętego Ducha” Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim - poetą, laureatem Nagrody NIKE za tomik wierszy „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”. Bezpośrednio po spotkaniu autorskim odbędzie się Turniej Jednego Wiersza. Spotkanie  poprowadzi Tomasz Walczak. Wstęp wolny.

Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (ur. 1962) – autor dziewięciu tomów poezji oraz zbioru krótkich próz drukowanych cyklicznie w czasopiśmie "Kresy". Laureat m.in. Nagrody Literackiej im. Barbary Sadowskiej (1994), Nagrody Niemiecko-Polskich Dni Literatury w Dreźnie (1998), Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny. Jest także podwójnym laureatem Nagrody Literackiej Gdynia (w 2006 roku za tomik „Dzieje rodzin polskich”, a w 2009 za zbiór „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach”). W roku 2009 za tomik „Piosenka o zależnościach i uzależnieniach” został nagrodzony nagrodą literacką Nike. Wielokrotnie nominowany do Paszportu Polityki.

Poezja Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego jest chyba najoryginalniejszym, najlepiej rozpoznawalnym głosem pośród wszystkich poetów średniego i młodego pokolenia. To poeta niepodobny do nikogo, sam kształtujący własną tradycję, na własną rękę poszukujący sobie precedensów w dawnej liryce. I ufający niepowtarzalności swojej psychicznej i egzystencjalnej konstrukcji./Piotr Matywiecki


W październiku ogłosiliśmy konkurs poetycki. Finałem tego konkursu będzie Turniej Jednego Wiersza  rozegrany bezpośrednio po spotkaniu z poetą Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim. Organizując Turniej, chcemy nawiązać do tradycji Elbląskich Spotkań z Poezją, które przed laty odbywały się w Bibliotece Elbląskiej i gromadziły szerokie grono pasjonatów poezji. Podczas Turnieju to publiczność będzie miała decydujący głos, do kogo trafi główna nagroda w konkursie. Wręczymy również nagrodę za najlepszy wiersz wybrany przez Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego.
Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu z autorem i Turnieju Jednego Wiersza.


Działanie realizowane jest w ramach projektu „Elbląska Jesień Literacka”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%