› inwestycje miejskie
15:25 / 27.03.2017

Biblioteka Elbląska będzie znacznie większa i nowocześniejsza

Biblioteka Elbląska będzie znacznie większa i nowocześniejsza

fot. archiwum elblag.net

Powstaje studium wykonalności projektu „Adaptacja Biblioteki Elbląskiej – obiektu dziedzictwa kulturowego o potencjale turystycznym– ETAP I", który dotyczy modernizacji głównego budynku. 

O planach związanych z modernizacją Biblioteki Elbląskiej mówił jej dyrektor, Jacek Nowiński, podczas spotkania prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego z mieszkańcami dzielnicy Stare Miasto, które odbyło się 21 marca bieżąceg roku w Ratuszu Staromiejskim:

Składamy duży wniosek na odrestaurowanie całego zabytkowego kwartału Biblioteki Elbląskiej. Jest to jeden z najstarszych zabytków na Warmii i Mazurach, datowany na 1242 rok. (...) Na dziedzińcu chcemy zorganizować miejsce, które będzie służyło róznym grupom wiekowym. (...) Zmienimy cały układ wew. w Bibliotece Elbląskiej

- mówił z pasją Jacek Nowiński, dodając informację na temat znacznej rozbudowy i unowocześnienia biblioteki dziecięcej.

Wyżej wymieniony projekt przewiduje prace renowacyjne oraz adaptacyjne Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida, w tym m.in. prace konserwatorskie i renowacyjne (nakaz konserwatorski), zagospodarowanie terenu dziedzińca oraz 3 stałe interaktywne wystawy stałe uzupełniane dotyczące następującej tematyki (pozwalajace na wykorzysatanie posiadanych przez bibliotekę zbiorów zabytkowych):

-  Dzieje zabytkowego obiektu Biblioteki Elbląskiej (historia obiektu);
-  Dzieje rzeki Elbląg i jej powiązania z kanałem Elbląskim;
-  Zbiory zabytkowe i specjalne Biblioteki Elbląskiej -  starodruki;

Głównymi celami projektu jest wzrost jakości i różnorodności oferty kulturalnej miasta i regionu, zwiększenie atrakcyjności turystycznej miasta i regionu, efektywne wykorzystanie zasobów Biblioteki poprzez jej przystosowanie do prowadzenia w nowoczesny sposób działalności kulturalnej, zwiększenie liczby osób korzystających z oferty Biblioteki, a także zachowanie dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury.

Na zakończenie dodajmy, że już wkrótce wielkie zmiany czekają oddział dla dzieci i młodzieży. W oparciu o dotychczasowy księgozbiór tego oddziału w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach (w których mieścił się Dział Literatury dla Dorosłych) powstanie Biblioteka Młodego Czytelnika. W koncekwencji rozwinięta zostanie oferta usług kulturalnych i edukacyjnych, a tym samym przewidywany jest dalszy wzrost liczby czytelników i odbiorców imprez.

Oddział dla dzieci, który obecnie zajmuje powierzchnię ok. 90 m2, będzie przeniesiony do budynku dwukondygnacyjnego o powierzchni ok. 300 m2.

Zmiana jest podyktowana rozwojem czytelnictwa wśród najmłodszych i zwiększeniem ich aktywności w tym temacie.

W 2010 roku w oddziale dla dzieci było zarejestrowanych 1039 czytelników, a w 2015 r. – 1368 (+ 329). W 2010 roku odnotowano 4394 odbiorców działań kulturalnych i edukacyjnych, a w 2015 - już 6063 (+ 1669).

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%