› zapowiedzi
15:03 / 12.06.2013

Biblioteka Elbląska zaprasza na spotkanie gimnazjalistów z dziennikarką Dorotą Koman

Biblioteka Elbląska zaprasza na spotkanie gimnazjalistów z dziennikarką Dorotą Koman

fot. źródło: szklarska-gazeta.pl

We wtorek 18 czerwca o godz. 13.00 zapraszamy grupy gimnazjalne na spotkanie z dziennikarką Dorotą Koman poświęcone literaturze dla młodzieży i książce Marcel A. Marcel „Oro”.

Dorota Koman - krytyczka literacka, redaktorka i poetka. Wie wszystko o literaturze dla dzieci i młodzieży. Jest przewodniczącą jury konkursu "Przecinek i Kropka" (najlepsza książka roku), konkursu IBBY (Dong).

„Oro” to opowieść, po którą mogą sięgnąć również dorośli, bo dotyczy współczesnych problemów. Książka Dany Łukasińskiej i Olgi Sawickiej (piszących pod pseudonimem Marcel A. Marcel) wybrana została Książką Roku 2012 przez Polską Sekcję IBBY.

O książce: Niezwykła opowieść o współczesnych nastolatkach z odrobiną magii w tle. Czy pozwolisz by Oro Cię “zaczarował”? Jeśli: Traktują cię jak dziecko nie widzą w tobie człowieka jesteś samotny przestałeś wierzyć w miłość nie masz rodziny, albo twoi bliscy to wilki chcesz przeżyć coś niezwykłego – spotkaj się z Oro. Kto wybiera samotność, nigdy nie jest sam. Tak działa tego rodzaju magia, która obywa się bez magii. Pojawia się dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna. I zostaje jeszcze długo po tym, kiedy skończysz czytać tę książkę. Jest jak odbicie w lustrze, które zaczyna żyć własnym życiem. Stań mu naprzeciw!

Recenzje książki z serwisu lubimyczytać.pl: Bohaterka „Ora” Lena ma 13 lat i mieszka w Domu Dziecka. Jako niemowlę została oddana do kołyski życia. Teraz ma trafić do kolejnego domu. Jest tym zaskoczona, gdyż wcześniejsze próby jej adopcji kończyły się powrotem do przytułku. Nikt jej nie akceptował, a ona sama twierdzi, że przynosi pecha. Jej nowi rodzice jednak bez względu na opinie wcześniejszych rodzin, postanawiają adoptować Lenę. Od tej pory dziewczynka mieszka wraz z nową mamą Wandą i nowym tatą Romanem oraz ich dziećmi: roztrzepną Iskrą, ponurym Arnoldem, otyłą Cienką,.../Bluberry

„Oro” to mieszanka różnych postaci, charakterów i problemów. Trzeba przyznać, że Dana Łukasińska i Olga Sawicka, ukrywające się pod pseudonimem Marcel A. Marcel, genialnie wykreowały bohaterów. Każdy z nich ma swoje wzloty i upadki, momenty słabości i lęki. Trudno nie polubić któregokolwiek z nich. We mnie największą sympatię wzbudził Oko. Uroczy, trochę wścibski pięciolatek, zasypujący wszystkich masą pytań. „Oro” porusza mnóstwo problemów. Przewijają się tutaj tematy przemocy domowej, alkoholizmu, czy fanatyzmu religijnego. Możemy też sporo dowiedzieć się o ADHD, czy zespole sawanta. Myślę również, że autorki doskonale pokazały psychikę dziecka z bidula. „Oro” jednak to przede wszystkim książka o tolerancji i potrzebie akceptacji. O tym, że każdy zmaga się z jakimiś problemami, nikt nie jest idealny. Czasami warto przyjrzeć się drugiemu człowiekowi, nawet gdy rani innych. Może on sam nie potrafi sobie z czymś poradzić./Vibi

Zgłoszenia grup zorganizowanych:

Dział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej ul. św. Ducha 3-7, tel.: 55 611 31 69 m.adamska@bibliotekaelblaska.pl

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu Dyskusyjne Kluby Książki.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%