› bieżące
12:00 / 25.04.2013

Biblioteka pedagogiczna nie zostanie zlikwidowana. Przejdzie reorganizację

Biblioteka pedagogiczna nie zostanie zlikwidowana. Przejdzie reorganizację

fot. Konrad Kosacz / elblag.net

W ubiegłym roku krążyły słuchy o planach likwidacji Warmińsko – Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Elblągu. Okazało się jednak, że informacja ta jest zupełnie bezpodstawna. Trwały rozważania na temat zmiany organu prowadzącego placówkę, jednak na dzień dzisiejszy WMBP pozostaje pod opieką samorządu wojewódzkiego, natomiast zmiany dotyczą filii jej podlegających. Biblioteka poddała się jedynie reorganizacji.

- Obecnie w województwie warmińsko – mazurskim istnieją dwie biblioteki pedagogiczne. Każda z nich funkcjonuje normalnie. Wykonaliśmy rzetelną diagnozę potrzeb, która zadecydowała jedynie o ich restrukturyzacji. Samorząd województwa nie ma w planach ich zamknięcia – informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. 

We wrześniu 2011 roku starostowie powiatowi otrzymali propozycję przejęcia bibliotek, gdyż zwrócono szczególną uwagę na charakter wykonywanych przez nie działań, które mają zasięg gminny lub powiatowy, a nie regionalny.

Zdecydowana większość samorządów wyraziła zgodę na ich przejęcie. Jedynie władze Morąga nie wykazały zainteresowania, w związku z czym zapadła decyzja o likwidacji tamtejszej filii. 

- Zapadła decyzja o likwidacji Filii w Morągu, gdyż po dokładnej analizie sytuacji, narodziło się pytanie o sens jej funkcjonowania - tłumaczą przedstawiciele urzędu. Księgozbiór oraz wszelkie zasoby tamtejszej biblioteki, trafią w ręce powiatu ostródzkiego - dodają. 

Bezzasadność informacji na temat rzekomej likwidacji Warmińsko - Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej im. Karola Wojtyły w Elblągu podkreśliła Anna Wasilewska z zarządu województwa, która 18 kwietnia spotkała się z dyrekcją instytucji. 

4
1
oceń tekst 5 głosów 80%