Biegam bo lubię!
Większość z nas na pewno słyszała, że bieganie ma pozytywny wpływ na zdrowie. Nie uświadamiamy sobie jednak, jak dużo zależy od naszych systematycznych wycieczek biegowych. Zazwyczaj zaczynamy biegać ze względu na chęć zgubienia paru kilogramów. Z czasem zauważamy, że nie tylko chudniemy, ale także zwiększa się nasza kondycja, jesteśmy sprawniejsze i mamy więcej energii. To z kolei bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Bieganie jest także znakomitym sposobem na odstresowanie się czy wyeliminowanie kłębiących się w nas, negatywnych emocji. Jednak, aby sport ten przynosił same korzyści, trzeba zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie, w tym – zadbać o zakup właściwych butów sportowych.
Kobiece buty biegowe – jak wybrać?
Typowe buty do biegania zdecydowanie różnią się od innych butów sportowych. Materiał, rodzaj podeszwy, jej grubość, elastyczność itd. dostosowane są tak, aby chroniły nasze nogi przed różnego rodzaju urazami. Ponadto bieganie w nieodpowiednich butach może sprawiać nam ból i ostatecznie zniechęcić nas do uprawiania tego sportu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie ma jednego uniwersalnego modelu, który będzie idealny dla wszystkich. Warto poświęcić trochę czasu i poszukać butów, odpowiadających naszym indywidualnym potrzebom. Na początku najlepiej zastanowić się nad następującymi kwestiami: typ podłoża po jakim zamierzamy biegać (asfalt, bieżnia, leśne ścieżki) oraz typ stopy (neutralna, pronująca, supinująca).
Podłoże
Określenie podłoża raczej nie powinno nam sprawić trudności. Jeżeli jednak dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem i nie wiemy, jak będzie wyglądać nasza droga, warto prześledzić lokalne fora internetowe, gdzie ludzie z doświadczeniem dzielą się konkretnymi propozycjami tras. Buty do biegania po asfalcie, czyli po twardej powierzchni, powinny mieć płaską podeszwę i miękką amortyzację. Przykładowe modele, to: Nike Flyknit Lunar 1 czy Nike LunarTempo. Buty do biegania w terenie powinny posiadać podeszwę z dużą liczbą wypustek i kołków (tzw. agresywny bieżnik). Istnieje tu zasada – im trudniejsza trasa do pokonania, tym bardziej urozmaicony ma być bieżnik. Przykładowe modele: adidas Kanadia 7 Trail, Reebok Wild Terrain.
Typ stopy
Podczas biegania zazwyczaj pierwsza z podłożem styka się pięta. To, jak wygląda dalszy ruch uzależnione jest od posiadanego typu stopy. Aby prawidłowo dobrać buty i nie narazić się na kontuzję warto sprawdzić, czy nasza stopa jest neutralna, pronująca czy supinująca. W tym celu można wykonać prosty test. Mokrą stopą stajemy na kartce papieru. Jeżeli ślad obejmie pełen zarys stopy oznacza to, że mamy niskie sklepienie i stopę pronującą (przykładowy model: Puma Faas 500 S V2). Gdy wewnętrzna część stopy właściwie nie odbije się na kartce świadczy to o wysokim sklepieniu i stopie supinującej (przykładowy model: Puma Mobium Elite). Pośredni wynik oznacza normalne sklepienie i neutralny typ stopy (przykładowy model: Nike Air Zoom Pegasus 32).
Jeżeli jesteście zainteresowani danymi modelami, polecamy sklep http://hurtowniasportowa.net/produkty/buty/bieganie