Biletomaty na dworcu - ułatwienie, czy raczej utrapienie?
fot. elblag.net
Czekanie w kolejce po bilet ze świadomością, że zaraz nasz pociąg może odjechać – może przysporzyć niejednego pasażera o nerwicę. W większych miastach funkcjonują automaty, dzięki którym można szybko nabyć bilet w dowolnym kierunku. W związku z nadmiernym użytkowaniem pojawiają się jednak awarie. Czy zatem przedsięwzięcie byłoby trafne?
Automaty biletowe, czyli tzw. biletomaty to urządzenia automatyczne, dzięki któremu pasażerowie mogą kupić bilet omijając zbędne kolejki. Zakupów w automacie można dokonywać za pomocą gotówki, karty kredytowej i debetowej. Cały mechanizm wydaje się bardzo prosty – użytkownicy na dotykowym ekranie wybierają trasę przejazdu i liczbę biletów, po czym uiszczają opłatę.
Automaty stanęły już w wielu miastach. Postanowiliśmy zatem sprawdzić, czy podobne przedsięwzięcie jest planowane w Elblągu.
Na każdym modernizowanym dworcu wyznaczamy miejsca pod tego typu urządzenia, jednak to do przewoźnika należy decyzja, czy w danej lokalizacji będą chcieli postawić biletomat. Jak dotąd nie otrzymaliśmy żadnej informacji o takiej potrzebie na dworcu w Elblągu
– poinformował nas Maciej Bułtowicz, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych S.A.
Przyznaje także, że pomysł przynosi posiadaczom pewne korzyści. - Biletomaty mogą wpłynąć na zmniejszenie kolejek przy kasach i usprawnić sprzedaż biletów. Należy jednak pamiętać, że jest to dodatkowy koszt dla przewoźnika i niejednokrotnie (w przypadku mniejszych dworców) wiąże się z rezygnacją z kas biletowych – dodaje.
Oczywiście człowieka może zastąpić maszyna, jednak w takich przypadkach bardzo często występują awarie. Na przykładzie innych miast można zauważyć, że pasażerowie nie do końca są zadowoleni z takiej formy zakupu. Zdarza się, że automaty nie mają zaprogramowanych chociażby weekendowych lub jednorazowych promocji. Nie ma również możliwości zapytania o najlepsze połączenie – z góry trzeba wiedzieć do jakiej stacji planujemy dojechać i jakim połączeniem będziemy się kierować.
Należy brać pod uwagę również fakt, że tego typu urządzenia pod wpływem nasilonego użytkowania – bardzo często się psują. Może zatem się okazać, że kilka minut przed odjazdem nie będziemy w stanie zakupić biletu.
Jedynym wyjściem byłoby utrzymywanie zarówno okienek kasowych, jak i biletomatów, jednak wydatki z tym związane są zbyt wysokie.
Nie planujemy w najbliższym czasie ustawienia takich urządzeń na dworcu w Elblągu, ponieważ ich funkcjonowanie i obsługa wiążą się z bardzo dużymi kosztami. Obecnie można nabyć bilety w naszych kasach agencyjnych w dwóch okienkach
– informuje Jolanta Pych, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Przewozów Regionalnych w Olsztynie.
I dodaje, że pasażerowie zaczęli wykorzystywać inną , bardziej nowoczesną formę nabycia biletów. - Coraz więcej osób korzysta też z możliwości zakupu przez aplikację CallPay przy użyciu telefonu komórkowego i za pośrednictwem systemu Internetowej Sprzedaży Biletów - podsumowuje.