Bitwa na Zalewie Wiślanym to magnes dla turystów
Lokalna Organizacja Turystyczna „Kraina Zalewu Wiślanego” w Elblągu realizuje projekt pn. Bitwa morska na Zalewie Wiślanym – koncepcja produktu turystycznego. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. W ramach LOT-u, w projekt zaangażowane są samorządy miasta Elbląg oraz miasta i gminy Tolkmicko.
– Celem głównym projektu jest wykreowanie produktu turystycznego obszaru Zalewu Wiślanego w oparciu o wielkie wydarzenie historyczne XV wieku – bitwę morską na Zalewie Wiślanym z 15 września 1463 roku. Celem drugim projektu jest odnowienie wiedzy na temat tej ważnej bitwy morskiej, przybliżenie ówczesnej kultury i tradycji regionu oraz dawnego rzemiosła. W tym celu chcemy wydać książkę – informuje koordynatorka projektu i wiceprezes LOT KZW Regina Czymbor.
- Do Polski dotarła już moda na inscenizacje historycznych bitew. Niestety, niewiele wśród nich bitew morskich. Nasz projekt nawiązuje do rekonstrukcji XVII-wiecznej bitwy pod Szczecinem, w której starły się ze sobą floty Szwecji i Brandenburgii. Na scenie nawiązującej do wbijających się w plażę okrętów byłby odegrany spektakl historyczny, a jego finałem byłaby bitwa, w której połączona flota gdańszczan i elblążan pokonały Krzyżaków zmierzających na odciesz do Gniewa – mówi Jerzy Wcisła, prezes LOT KZW.
- W tym roku mija 550 rocznica historycznej bitwy. Inscenizacje trwają od kilku lat, teraz chcemy nadać im charakter bardziej widowiskowy, przyciągający nad Zalew turystów z głębi kraju. Mam nadzieję, że już w tym roku uda się wiele elementów, nad którymi pracujemy w ramach projektu, wykorzystać. Docelowo zakładamy jednak, że inscenizacja w pełni oddająca nasze zamierzenia będzie możliwa najpóźniej na 555 rocznicę – mówi wiceburmistrz Tolkmicka Józef Zamojcin.
Nad koncepcją pracuje 8-osobowa ekspercka grupa robocza, w której poza wymienionymi są: Jerzy Domino - historyk, Marian Jurak – dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Jan Koperkiewicz – architekt, Jolanta Marcinkowska - Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej oraz Mirosław Siedler – dyrektor elbląskiego teatru. Pierwsze warsztaty odbyły się w Kadynach i Suchaczu w terminie 29 – 30 kwietnia 2013 r. Do współpracy zostali zaproszeni również przedstawiciele Stowarzyszenia „Miłośnicy Suchacza i Okolicy”. W 550-rocznicę bitwy na Zalewie Wiślanym, a więc w okolicach terminu 15 września 2013 roku zostanie zorganizowana konferencja, połączona z wizytą studyjną w Suchaczu.
W ramach projektu, oprócz książki, zostanie opracowany i wydany folder przedstawiający atrakcyjność turystyczną krainy Zalewu Wiślanego, film oraz dokument pn. Koncepcja bitwy morskiej na Zalewie Wiślanym jako regionalny produkt turystyczny w wersji elektronicznej.
- W naszych marzeniach, bitwa morska na Zalewie Wiślanym powinna stać się w przyszłości ważnym markowym produktem turystycznym województwa warmińsko-mazurskiego – dodaje Jerzy Wcisła.
Biuro Regionalne w Elblągu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego jest bardzo zaangażowane w rozwój turystyki obszaru Zalewu Wiślanego i wspieranie działań LOT KZW.