› bieżące
00:29 / 09.10.2019

Biznesmen rozda elblążanom... chleb

Biznesmen rozda elblążanom... chleb

fot. Marcin Mongiałło (archiwum Elblag.net)

Kandydat na posła z listy PSL Zbigniew Ziejewski rozda w Elblągu w najbliższą środę (9 października) 3 000 bochenków chleba. – Godne życie Polaków musi być powszednie jak nasz polski chleb – uzasadnia swoją symboliczną inicjatywę lokalny lider biznesu i działacz społeczny.

Mawia się, że chleb to najlepszy wynalazek od czasów, odkąd istnieje jedzenie. „Chleb nasz powszedni” to również najlepsza odpowiedź na pytanie, co łączy wszystkich Polaków: każdy z nas jest „zjadaczem chleba”. I dlatego w środę 9 października od g. 7:00 elblążanie w dwóch Piekarniach „Tyrolska” w Elblągu (ul. 1-go maja 46 i ul. Królewiecka 50A) otrzymają darmowy bochenek chleba. Pomysłodawcą akcji i fundatorem jest Zbigniew Ziejewski, biznesmen z branży rolniczej z powiatu nowomiejskiego.

Kiedy jedni obiecują kiełbasę wyborczą i gruszki na wierzbie a inni zastawiają po brzegi stół obietnicami, ja symbolicznie rozdam mieszkańcom Elbląga chleb, bo chleb łączy wszystkich Polaków. Chleb przywołuje skojarzenia z domem, ciepłem i bezpieczeństwem. Przypomina czasy dzieciństwa, jest tym, za czym Polacy tęsknią na emigracji. Szacunek dla chleba jest częścią naszej kultury. A dzielenie się chlebem jest symbolem przyjaźni, jedności i przebaczenia, czyli wartości, których szczególnie brakuje dziś w polskiej polityce

– mówi Zbigniew Ziejewski, nawiązując do wyborczego hasła PSL. I dodaje:

Statystyczny Polak zjada 45 kg pieczywa rocznie. Historia chleba jest niemal tak długa, jak historia ludzkości. Jest wymieniany jako podstawowy posiłek człowieka w najstarszych źródłach. To dar boski, owoc pracy rąk ludzkich i symbol dostatku.

Do tego, co mam, doszedłem ciężką pracą, uczciwością i szacunkiem dla drugiego człowieka. Jako człowiek czynu i lokalny lider chcę wdrożyć te wartości w polityce. Stąd pomysł na powszechnie dostępny chleb powszedni jako symboliczne zwieńczenie mojej kampanii wyborczej 

– mówi Zbigniew Ziejewski. 

PAJDA HISTORII 

Chleba nie mogło zabraknąć przy rozpoczynaniu zbiorów (zażynki). Żniwa rozpoczynała kobieta – osoba, która piecze chleb. Żniwiarka przynosiła chleb na pole w intencji dobrych plonów. Przed postawieniem chaty, w jej węgłach układano chleb. Bochenek chleba był też pierwszą rzeczą wnoszoną do izby podczas przeprowadzki. 

ZBIGNIEW ZIEJEWSKI

Absolwent Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, studiów podyplomowych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (zarządzanie i organizacja) oraz studiów podyplomowych na Politechnice Gdańskiej (szacowanie i wycena nieruchomości). 

Przewodniczący Rady Powiatu Nowomiejskiego Starosta Nowomiejski (2014-2015), Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej (2005-2007). 

Od 1993 roku Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa „ZIEMAR” w Szwarcenowie, z którym zdobył zaszczytne tytuły m.in. „Orła Agrobiznesu” (2016) oraz „Herosa Przedsiębiorczości” przyznawanego przez Stowarzyszenie im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (2015). Firma jest znana ze swojego zaangażowania w różnego rodzaju inicjatywy społeczne wpływające na rozwój powiatu nowomiejskiego oraz powiatów ościennych.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP. Czwartą kadencję szefuje powiatowym strukturom PSL w powiecie nowomiejskim. Członek Rady Naczelnej PSL. Aktualnie członek Powiatowej Rady Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w powiecie nowomiejskim. Członek i mecenas Ochotniczej Straży Pożarnej. 

Hobby: podróże i szachy. 

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%