› bieżące
07:00 / 20.09.2013

Blady strach na uczelniach. Był plagiat – będzie po magistrze

Blady strach na uczelniach. Był plagiat – będzie po magistrze

fot. elblag.net

Do ogólnopolskiego systemu antyplagiatowego trafią prace napisane od 2005 roku. Oznacza to, że studenci, których prace był pisane metodą kopiuj-wklej mogą stracić tytuł zawodowy. Zapytaliśmy władze PWSZ w Elblągu o to jak obecnie wygląda procedura antyplagiatowa na naszej uczelni. Czy studenci mają się czego bać?

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowuje program, który ma całkowicie wyeliminować nierzetelne pisanie prac dyplomowych. Rektorzy będą mieli prawo odebrać tytuł naukowym w przypadku wielokrotnego kopiowania tekstów bez podania źródła. Nowelizacja ustawy: Prawo o szkolnictwie wyższym, ma wejść w życie już 1 stycznia 2014 roku.

Na czym polega działanie systemu antyplagiatowego? Na to pytanie odpowiedziała nam Joanna Kuna z Wydawnictwa PWSZ w Elblągu.

- Procedura antyplagiatowa ma zastosowanie w stosunku do wszystkich prac licencjackich i inżynierskich powstających w uczelni, a pozytywny wynik tej kontroli jest warunkiem dopuszczenia pracy do egzaminu dyplomowego (obrony). PWSZ w Elblągu korzysta z systemu firmy Plagiat.pl. Nasza uczelnia system antyplagiatowy wdrożyła od semestru zimowego roku akademickiego 2011/2012. Od tego czasu za plagiat została uznana jedna praca. Każda praca oceniana jest na podstawie obliczanych przez system tzw. współczynników podobieństwa. Współczynniki podobieństwa określają w jakim stopniu praca składa się z fragmentów identycznych z wykrytymi w innych tekstach, są stosunkiem liczby słów odnalezionych w innych tekstach do całkowitej  liczby słów w badanym dokumencie.

Jakie prawa mają sami studenci? Okazuje się, że osoby, których prace zostały uznane za plagiat mogą walczyć o swoje racje. Student może wystąpić z wnioskiem do rektora o ponowne rozpatrzenie pracy. Kiedy opinia będzie dalej niezadowalająca, może zwrócić się do sądu administracyjnego

Ściąganie to zachowanie, które nie jest pochwalane już we wczesnym etapie edukacji. Konsekwencje przepisywania treści, w dorosłym życiu okazują się być o wiele bardziej dotkliwe. Rzetelny stosunek do pisania prac naukowych zdaje się być najlepszą metodą na to by po ukończeniu uczelni spać spokojnie

 

 

8
1
oceń tekst 9 głosów 89%