› bieżące
12:00 / 26.08.2014

Bogdan Borusewicz: Elbląg potrzebuje przekopu przez Mierzeję

Bogdan Borusewicz: Elbląg potrzebuje przekopu przez Mierzeję

XXIII Konferencja Parlamentarna Morza Bałtyckiego w Olsztynie odbywa się w cieniu wojny na Ukrainie. Uczestniczy w niej marszałek senatu Bogdan Borusewicz, który był porannym gościem Radia Olsztyn.

Celem konferencji z udziałem prawie 200 parlamentarzystów, przedstawicieli organizacji parlamentarnych i ekspertów regionu, która trwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie jest wypracowanie harmonijnej i zrównoważonej przyszłości regionu. Nie udało się jednak uciec od tematu Ukrainy, co zauważył marszałek senatu Bogdan Borusewicz, poranny gość Radia Olsztyn.

- Mamy co chwilę w obwodzie kaliningradzkim manewry wojskowe. Po co? – pyta marszałek Borusewicz.

Deputowana do rosyjskiej dumy państwowej Walentina Pivnienko, przewodnicząca rosyjskiej delegacji, w czasie swojego wystąpienia w ostrych słowach przekonywała, że jej kraj nie prowadzi wojny z Ukrainą. Twierdziła, że to wojna domowa w suwerennym państwie.

- Skąd są czołgi, wozy opancerzone, systemy rakietowe, które wjeżdżają na teren Ukrainy? Żołnierze to Rosjanie, przywódcy separatystów to Rosjanie zameldowani w Moskwie – skomentował marszałek Borusewicz twierdzenia deputowanej.

W obecnej sytuacji geopolitycznej marszałek senatu opowiada się za przekopem Mierzei Wiślanej.

– Swoboda żeglugi przez Cieśninę Pilawską jest mocno ograniczona, dlatego trzeba myśleć poważnie o przekopie – stwierdził marszałek Borusewicz.

Marszałek ocenił też szanse wyborcze PO na Warmii i Mazurach jako bardzo duże.

- Platforma powinna starać się utrzymać stan posiadania w samorządach, zresztą bardzo dobry. Kandydatem Platformy na kolejną kadencję kierowania województwem będzie obecny marszałek Jacek Protas, który się świetnie sprawdził i tutaj, i w kontaktach międzynarodowych; ma znaczącą pozycję w samorządach województw, jest szefem tych samorządów w skali krajowej. Warmia i Mazury bardzo się zmieniły, zasługa w tym duża Jacka Protasa i zarządu województwa. To widać po infrastrukturze drogowej, po inwestycjach turystycznych – powiedział marszałek Borusewicz.

Marszałek uważa, iż kandydaci Platformy powinni również wygrać wybory na prezydenta w Olsztynie i Elblągu.

- Myślę, że bardzo dobrym kandydatem na prezydenta Olsztyna jest doświadczony samorządowiec Anna Wasilewska. Jest też szansa na odsunięcie PiS od władzy w Elblągu. W tym mieście trwają rozmowy nad kandydatem PO – dodał marszałek Borusewicz.

źródło: Radio Olsztyn

2
4
oceń tekst 6 głosów 33%