› bieżące
11:46 / 05.11.2014

Bohumil Hrabal, to już 100 lat...

Bohumil Hrabal, to już 100 lat...

Już dziś, w środę 5 listopada o godz. 18.00, zapraszamy do Sali Audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej na spotkanie z Maciejem Robertem – autorem książki „Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”. Rozmowę z autorem poprowadzi Jakub Łysakowski – kulturoznawca, dziennikarz i krytyk filmowy. Wstęp wolny.

Spotkaniu miała towarzyszyć wystawa „Bohumil Hrabal, to już 100 lat...”. Z uwagi na to, że wystawa dotarła do nas uszkodzona – pokażemy Państwu tylko jej niewielką część, o czym z przykrością informujemy.

Tadeusz Sobolewski o książce „Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”:

Tą książką Maciej Robert dowodzi, jak pojemnym tematem są filmowe adaptacje prozy Bohumila Hrabala.

Mówi się, że u Hrabala „nie istnieją peryferie życia”. Okazuje się, że z tych Hrabalowskich peryferii bardzo wiele widać. W centrum są analizy filmowych adaptacji czternastu utworów Hrabala – od „Perełek na dnie” po „Obsługiwałem angielskiego króla”. Koncentryczny układ książki sprawia, że staje się ona swego rodzaju przewodnikiem po XX-wiecznej historii, po czeskiej literaturze oraz biografii autora „Wesel w domu”. Widać, jak w „obłąkańczym słowotoku” Hrabala, w jego „prozie, która nie przestaje być poezją”, w nagłym przechodzeniu od „zmyślenia” do „prawdy” (Dichtung und Wahrheit) załamują się XX-wieczne ideologie i stereotypy.

Książka Macieja Roberta ma też drugiego, skromnego bohatera. Jest nim Jirzi Menzel, który adaptował Hrabala w każdych warunkach – w czasach Praskiej Wiosny i później, w okresie tzw. normalizacji, także dziś. Te filmy wydobywają pewną cechę czeskiego charakteru, która Polakowi z daleka imponuje: lekceważącą postawę wobec historii, wzięcie w obronę małego człowieka, który biegnie za swoim marzeniem, nie rozumiejąc dziejowych zakrętów. Antybohater Hrabala dostaje rozgrzeszenie – jak Jan Dziecię w finale „Obsługiwałem angielskiego króla”. Jest w tym idea niby przyziemna, a w gruncie rzeczy mistyczna: nawet nieszczęście bywa szczęściem. „Trzeba kochać wszystko to, co niemiłe”.

Maciej Robert – poeta, dziennikarz, krytyk literacki i filmowy. Autor wielu artykułów o tematyce filmoznawczej, w tym również dotyczących czeskiego kina. Właśnie ukazała się jego książka pt. „Perełki i Skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala”. Publikacja ukazała się w koedycji Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego i Wydawnictwa Łódzkiej Szkoły Filmowej, w ramach serii wydawniczej „Film-o-znawcy”.

Jakub Łysakowski – kulturoznawca, dziennikarz i krytyk filmowy. Absolwent kulturoznawstwa ze spec. filmoznawczą i medialną na Uniwersytecie Łódzkim, dwukrotny stypendysta rządu francuskiego. Pracował m.in. w Zielonogórskiej Telewizji Przewodowej (kierownik produkcji i prezenter), Radiu Zielona Góra (dziennikarz), Gazecie Wyborczej (dziennikarz), kinie „Newa” w Zielonej Górze (kierownik), Gminnym Ośrodku Kultury w Kargowej (dyrektor).Spotkanie odbywa się przy współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie.

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%