› zdrowie i uroda
13:56 / 16.08.2012
Bolą Cię plecy? Sprawdź, jak temu zaradzić
fot. www.yp.pl
Na dolegliwości bólowe pleców skarżą się obecnie nie tylko osoby w starszym i średnim wieku, ale również młodzież, a nawet dzieci! Siedzimy przez większą część dnia, a pozycja, którą przybieramy jest często nieprawidłowa. Kiedy długi czas nasz kręgosłup jest w ten sposób katowany, daje o sobie znać. Dowiedz się jak uniknąć bólu pleców.
Szacuje się, że u przeciętnego człowieka, prawidłowa pozycja siedząca powoduje, że na większość z dysków dolnej części kręgosłupa działa nacisk około 140 kg. Gdy garbimy się, nacisk może zwiększyć się nawet o 100%! Dla porównania siły działające na jeden krążek międzykręgowy podczas leżenia to jedynie 25kg.
Jak uniknąć bólu?
Ból pleców najczęściej promieniuje z lędźwiowej części kręgosłupa, która podtrzymuje całą górną część ciała. Aby zminimalizować ryzyko bólu warto:
- zadbać o prawidłową postawę podczas pracy przy komputerze. Plecy powinny przylegać do oparcia a kąt między tłowiem a nogami spoczywającymi na podłodze powinien wynosić 90 stopni.
- regularnie ćwiczyć – warte polecenia są ćwiczenia nie wymagające dużych obciążeń pleców, jednak wzmacniające gorset mięśniowy – szczególnie polecana jest joga. Nie każda aktywność jest jednak dobra dla kręgosłupa. Jeśli cierpisz na bóle szyi – pływanie żabką, która wymusza nienaturalne wyciąganie szyi, nie jest polecana. Zamiast tego można pływać na plecach.
- unikać podnoszenia ciężkich rzeczy – nieprawidłowe podnoszenie ciężarów może powodować uszkodzenie dysków. Pamiętaj! Podnoś ciężary na zgiętych kolanach, utrzymując proste plecy i napinając mięśnie brzucha. Ciężki przedmiot unoś mięśniami nóg, a nie pleców.
- ograniczać stres - zwiększone napięcie mięśniowe, które jest skutkiem długotrwałego stresu, może powodować różne dolegliwości - np. ból karku, szyi, czy w okolicy łopatek. Na takie bóle najlepiej dział relaksująca kąpiel, masaż, spacer i oderwanie się od spraw, które nas "spinają"
- kontrolować wagę – każdy dodatkowy kilogram masy ciała zwiększa obciążenie kręgosłupa, co może pogłębiać dolegliwości bólowe.