› bieżące
14:23 / 04.10.2013

Brak miejsc do pochówku. Rozbudowa cmentarza Dębica

Brak miejsc do pochówku. Rozbudowa cmentarza Dębica

fot. Konrad Kosacz

Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę Cmentarza Dębica. Do tej pory na opisywanym terenie znajduje się już ponad 30 tysięcy grobów. Pomału zaczyna brakować już wolnych miejsc do pochówku. Od 2006 roku na Dębicy wprowadzono nową formę pochówku. Czy kolejne segmenty, w których umieszcza się urny z prochami skremowanych osób, będą rozwiązaniem tego problemu?

Cmentarz Dębica powstał w 1974 roku. Od 2000 roku teren jest etapowo rozbudowywany. Nowe kwatery pod groby powstają sukcesywnie. Prognozy odnośnie przyszłości cmentarza pod względem wystarczającej liczby miejsc dla zmarłych są jednak alarmujące. W związku z tym miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę terenu przeznaczonego na pochówek. W zakres prac będzie wchodziło: karczowanie drzew na wskazanym obszarze, wykopy gruntów, przemieszczenie spycharkami mas ziemnych i plantowanie terenu. Oferty można składać w Departamencie Rozwoju, Inwestycji i Dróg Urzędu Miejskiego w Elblągu do 11 października bieżącego roku. Prace na cmentarzu będą trwały przez 30 dni od udzielenia zamówienia.

Ostatnia duża inwestycja na Dębicy miała miejsce w 2007 roku. Wówczas do użytku został oddany kompleks usługowy o powierzchni 1000 m2, który został ulokowany na nowej części cmentarza. W 2011 roku, udostępniono Salę Pożegnań, która jest jedną z najbardziej nowoczesnych w Europie. Dębica pozyskała również specjalistyczne chłodnie, które mieszczą 16 osób.

Elbląska Dębica przechodzi gruntowne zmiany w zakresie tworzenia elektronicznej bazy danych osób pochowanych. System ma ułatwić kontrolowanie opłat, a przede wszystkim regulację liczby miejsc dostępnych na pochówek. Internetowa wyszukiwarka ma powstać do końca 30 listopada bieżącego roku.
 

6
0
oceń tekst 6 głosów 100%