› bieżące
10:51 / 01.07.2014

Brama do przeszłości

Brama do przeszłości

fot. nadesłane

Wakacyjne zajęcia w Bramie Targowej proponują elblążanom i turystom edukatorzy z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu przez cały lipiec i sierpień. Między poniedziałkiem a piątkiem, w godzinach 11-14, czekają na chętnych różnego rodzaju gry i zabawy, ale też możliwość zwiedzania i oglądania mini-wystaw.

Przeszłość Elbląga, opowiadana poprzez gry i zabawy, użytkowane w historii i współcześnie - to elbląscy muzealnicy robią od lat i zaciekawiają dzieci, jak i dorosłych. W Bramie Targowej poznać można historyczne gry i zabawy zręcznościowe: kręgle, serso, podkowy, boule, skakanki, itp. Do tego funkcjonuje „Planszówkowe lato”, czyli możliwość skorzystania i nauczenia się gier planszowych historycznych i współczesnych. „Namaluj historię” to zajęcia plastyczne z przeszłością w tle - kolorowanki z piekarczykiem i Bramą Targową, wycinanki kartonowych rycerzy, wyklejanki, własnoręczne wykonywanie znaczków z herbem Elbląga i malowanie herbowych talerzyków.

Nie tylko najmłodszych cieszy komnata przebrań, gdzie jest możliwość przymiarki strojów z czasów średniowiecza i późniejszych przez całe rodziny z dziećmi, jak też miejsca do rodzinnych fotografii w średniowiecznej scenerii. Przed bramą, w przypadku pogody, rozstawione są gry zręcznościowe. Coś z niczego, czyli peerele - przypomną zabawy z czasów demokracji ludowej: skakanie w gumy, grę w klasy, cegiełki, ścianki oraz grę w kapsle.

Można też będzie urządzić średniowieczne bitwy, bo jest możliwość zmagań drużynowych - gra w kubba, przeciąganie liny, wyścigi koników, walki na mieczyki. „Historia w samo południe” to kolejna propozycja. Każdego dnia spotkań o godz. 12.00 odbywa zwiedzanie Bramy Targowej z przewodnikiem. Uczestnicy zapoznają się z opowieścia o obiekcie, jego przeszłości, jak też z legendą o Piekarczyku, który uratował miasto przed atakiem krzyżackim.

W salkach Bramy Targowej znajduje się też niewielka wystawa fotograficzna z widokami dawnego Elbląga, a także prezentacja multimedialna z historią tramwajów elbląskich. Muzealnicy przygotowali też próbki powstających kolekcji i wystaw, zapraszając do wspólnego ich tworzenia - Elbląga w międzywojennym dwudziestoleciu, a także historii najnowszej: gier i zabawek z czasów PRL, a także pamiątek związanych z powojennym życiem miasta.

Dla osób indywidualnych, tak mieszkańców Elbląga, jak i turystów, zajęcia w Bramie Targowej w lipcu i sierpniu są bezpłatne.

Tomasz Gliniecki

Kierownik Działu Edukacji i Promocji

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%