› bieżące
15:13 / 26.10.2021

Bramy rolowane i kraty rolowane do garaży podziemnych

Bramy rolowane i kraty rolowane do garaży podziemnych

Garaże podziemne potrzebują dobrej bramy wjazdowej. Nie chodzi tu tylko o wygodę z korzystania, ale także o zabezpieczenia antywłamaniowe. Źle chronione garaże są często bardzo chętnie wybierane przez złodziei, którzy upatrują w nich łatwego łupu. Oczywiście trudniej jest się do nich dostać niż do samochodu postawionego samopas na miejscu parkingowym, lecz nie zmienia to faktu, iż bramy rolowane i kraty rolowane dobrej jakości są niezwykle potrzebne w garażach podziemnych.

Jak działają bramy i kraty rolowane?

Zasada działania bramy i kraty rolowanej jest naprawdę prosta. Poszczególne segmenty wypełnione pianką poliuretanową są ze sobą połączone specjalnymi zaczepami, które nadają całej konstrukcji wymaganą możliwość zginania się i składania. Gdy brama jest rozłożona, tworzy ona jednolitą konstrukcję niezwykle trudną do sforsowania. Jeżeli jednak chcemy ją podnieść, specjalny mechanizm zaczyna de facto zwijać naszą bramę.

Dzięki wspomnianym zaczepom, wciągnięcie takiej bramy czy kraty nie stanowi większego wyzwania – kolejne segmenty nawijane są na specjalny wałek, dzięki czemu możemy bezproblemowo schować naprawdę dużą powierzchnię. W momencie opuszczania bramy na dół, dzieje się analogiczny proces – panele są odwijane z wałka, tworząc potem szczelną barierę. Dzięki temu żadna nieproszona osoba nie powinna dostać się do naszego garażu.

Jest to szczególnie ważne w garażach podziemnych przy osiedlach lub lokalach mieszkalno-usługowych. Brama ta będzie często jedyną możliwością odgrodzenia samochodów przed powierzchnią, a przy okazji będzie ona używana nawet kilkaset razy dziennie do wjeżdżania i wyjeżdżania z garażu. Cały proces więc musi przebiegać sprawnie i bez większych problemów, a taka budowa bram na to pozwala. Nie bez powodu często bramy i kraty rolowane nazywa się żaluzjowymi lub kasetowymi – na tym dokładnie polega ich działanie.

Co wybrać – bramę czy kratę?

Zanim zdecydujemy się na zakup bramy lub kraty rolowanej, należy rozważyć, która opcja będzie dla nas wygodniejsza. Pod względem cenowym bowiem krata wypada tylko trochę lepiej i jest to różnica naprawdę nieznaczna. Wszystko więc rozbija się w tym przypadku o inne zmienne.

Przy wyborze zamknięcia naszego garażu, warto rozważyć między innymi częstotliwość, z jaką będziemy używać mechanizmu, na jaki typ montażu możemy sobie pozwolić i czy możemy zapewnić odpowiednią przestrzeń, by brama mogła się bezpiecznie otworzyć. Trzeba również zastanowić się, czy nasza brama powinna pełnić również funkcje wentylacyjne.

Jeżeli nie życzysz sobie, by osoby z zewnątrz mogły zobaczyć zawartość garażu, krata rolowana oczywiście odpada w przedbiegach. Jeżeli jednak zależy ci również na dobrej prezencji twojego garażu, brama może nie dać ci tego, co oczekujesz. Budowana z aluminiowych lub stalowych części krata rolowana pozwala na wpuszczenie do środka trochę światła, powietrza oraz spojrzeń osób z zewnątrz. Brama zaś da ci prywatność, odgrodzenie zawartości od świata zewnętrznego.

Warto jednak pamiętać, że zarówno brama, jak i krata dają nam taki sam poziom bezpieczeństwa. Są one konstruowane z naprawdę solidnych materiałów i ich sforsowanie nawet przez kilka osób może okazać się niemożliwe. Dlatego też do garaży najczęściej wybiera się o wiele wytrzymalszą stal. Dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu, ciężar tego materiału nie gra tutaj większej roli.

Zabezpieczenie bram i krat rolowanych

Poza wytrzymałym materiałem samym w sobie, bramy i kraty rolowane muszą być wyposażone w specjalne mechanizmy lub blokady, które pozwolą na dopilnowanie bezpieczeństwa w każdym calu. Dzięki temu będziesz miał absolutną pewność, iż twój pojazd będzie bezpieczny w garażu podziemnym.

Przede wszystkim każda brama czy krata wyposażona jest w sterowany mechanicznie zamek ryglujący, który blokuje jakąkolwiek możliwość otwarcia bramy na zewnątrz. Tylko straż pożarna będzie w stanie zrobić to bez uprzedniego uruchomienia mechanizmu podnoszenia bramy. Otwarcie w sytuacjach nagłych jest jednak możliwe od wewnątrz garażu.

Niektóre bramy mogą być również wyposażone w karty dostępu lub kody, by wejść do garażu od wewnątrz. Oczywiście sama brama podnosi się w większości przypadku za pomocą pilota, który otrzymuje mieszkaniec budynku lub użytkownik garażu.

Dodatkowo wiele bramy czy krat wyposażonych jest w czujnik ruchu. Jeżeli więc podczas opuszczania mechanizmu (często dzieje się to automatycznie po kilkudziesięciu sekundach od podniesienia konstrukcji) system wyczuje, że pod bramą może być człowiek lub pojazd, proces zostanie automatycznie zatrzymany, by brama nie uszkodziła auta lub nie skrzywdziła jakiejkolwiek osoby.

Ceny bram i krat rolowanych

Choć oczywiście każdy producent inaczej wycenia swoje produkty, koszt bramy lub kraty rolowanej w tak wielkich rozmiarach, by pasowały one do wjazdu do garażu, najczęściej oscyluje w granicach 3000 – 4000 złotych. Najczęściej jednak samodzielny montaż nie jest możliwy, a dodatkowo trzeba się wyposażyć w odpowiednie mechanizmy – brama to za mało. Koniec końców na całą procedurę kupna i montażu bramy lub kraty możemy wydać około 5000 – 6000 złotych.

Artykuł powstał we współpracy z firmą http://www.dopler.pl

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%