› bieżące
19:38 / 27.09.2013

Braniewo chce walczyć o gości z Rosji. Elbląg zostanie w tyle?

Braniewo chce walczyć o gości z Rosji. Elbląg zostanie w tyle?

W przygranicznym Braniewie powstaje coraz więcej sklepów wielkopowierzchniowych: we wrześniu otworzyło się Netto, w najbliższych tygodniach Bricomarche i Intermarche, budowana jest kolejna Biedronka, a w piątek władze wydały zgodę na budowę kolejnego Lidla. Czy Elbląg straci na rozwoju oferty handlowej Braniewa?

Burmistrz Braniewa Henryk Mroziński powiedział, że została już wydana zgoda na budowę Lidla o powierzchni 1,3 tys. m kw. Sklep ma powstać przy ul. Królewieckiej.

- Oprócz tego powstaje u nas kolejna Biedronka, a już mamy dwie, teren pod budowę sklepu kupiło też Tesco i są teraz w trakcie uzyskiwania niezbędnych pozwoleń na budowę. Na ukończeniu są budowy Bricomarche i Intermarche - oba te sklepy ruszą jeszcze przed końcem roku - powiedział Mroziński i dodał, że we wrześniu w tym mieście otwarto sklep Netto, w którym zatrudnienie znalazło 21 osób.

Zdaniem burmistrza powstawanie nowych sklepów wielkopowierzchniowych i dyskontów w Braniewie ściśle wiąże się z małym ruchem granicznym.

- Rosjanie zostawiają u nas konkretne sumy, i w sklepach, i w lokalach. Wkrótce raz w tygodniu na nasz basen będzie przyjeżdżała grupa sportowców z Kaliningradu. Bardzo nas to cieszy, bo nie dość że to mili klienci, to jeszcze z zasobnym portfelem - powiedział Mroziński i dodał, że wizyty Rosjan wpływają nie tylko na spadek liczby bezrobotnych w mieście, bo nowe inwestycje dają miejsca pracy, ale też zmieniły mentalność miejscowych.

- Rosjanie są witani serdecznie i ciepło, nikt tu złego słowa "na Ruska" nie powie. Rosjanie sami są mile zaskoczeni, że tak ich miło tu witamy. W sklepach są rosyjskie napisy, na ulicach rosyjskie reklamy - powiedział Mroziński.

Rosjanie nagminnie robią w Polsce zakupy. Piosenka rosyjskiej grupy "Parovoz" o tym, jak kaliningradczycy wybierają się po ser i kiełbasę do Polski, od kilku dni jest hitem rosyjskiego internetu, puszczają ją także lokalne rozgłośnie na Warmii i Mazurach. "Za kiełbasą i piwem prawdziwa nagonka, dzień dobry Lidlu, dzień dobry Biedronka" - śpiewają Rosjanie.

Jak podała rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej Straży Granicznej Justyna Szunstarska, od stycznia do sierpnia 2013 r. na polsko–rosyjskiej granicy odnotowano wzrost ruchu granicznego o 61 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Przejścia drogowe z Rosją przekroczono w tym okresie 3,9 mln razy (analogicznie w tym okresie w 2012 r. było to 2,4 mln przekroczeń).

Źródło: PAP

10
1
oceń tekst 11 głosów 91%