Braniewo. Uratowali życie dwóch młodych ludzi
Ponad 40 policjantów, 4 funkcjonariuszy straży granicznej oraz 26 strażaków ochotników poszukiwało tych, którzy chcieli targnąć się na własne życie. Szczęśliwy finał prowadzonych działań był możliwy dzięki determinacji i zaangażowaniu służb, które brały udział w poszukiwaniach. Dzięki temu życiu 22-latka i 17-latki nie zagraża już niebezpieczeństwo.
W sobotę (02.03.2019) po godz. 14:00 oficer dyżurny braniewskiej komendy został powiadomiony, że młody mieszkaniec Braniewa zostawił list pożegnalny i wyszedł z domu w kierunku lasu. Jego bliscy obawiali się, że może mu się coś stać – zadzwonili więc na numer alarmowy. Dwie godziny później funkcjonariusze otrzymali informację, że na terenie gminy Pieniężno 17-latka okaleczyła się i może znajdować się w okolicznościach zagrażających jej zdrowiu, a nawet życiu. Policjanci zdawali sobie doskonale sprawę z tego, że ludzkie życie jest zagrożone i tak naprawdę liczy się każda minuta. Rozpoczęły się poszukiwania.
W działania zaangażowano ponad 40 funkcjonariuszy z wydziałów prewencji i kryminalnego z terenu powiatu, 2 policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, 4 funkcjonariuszy straży granicznej z Braniewa i Grzechotek wyposażonych w noktowizor i kamerę termowizyjną oraz 26 strażaków ochotników z Braniewa i Pieniężna. Do poszukiwań wykorzystano także policyjny bezzałogowy statek powietrzny. Funkcjonariusze sprawdzali dokładnie wszystkie miejsca, w których mogły znaleźć się osoby poszukiwane, grupy przeczesywały teren dwóch miast.
Około godz. 19:00 w Pieniężnie policjanci odnaleźli 17-latkę. Rannej dziewczynie udzielili pierwszej pomocy, a następnie wezwali na miejsce pogotowie, które przetransportowało ją do szpitala. Niespełna 2 godziny później na terenie braniewskich ogródków działkowych funkcjonariusze odnaleźli poszukiwanego mężczyznę. Jemu także zapewnili opiekę medyczną.
Dzięki zaangażowaniu i determinacji wszystkich, którzy brali udział w poszukiwaniach – życiu i zdrowiu 17-latki oraz 22-latka nie zagraża już niebezpieczeństwo.
Na terenie kraju, w każdym powiecie są różne instytucje, których przedstawiciele są zawsze gotowi nieść pomoc, nawet w sytuacjach, które prowadzą do podjęcia tak dramatycznych decyzji jak chęć odebrania sobie życia. Ważne, aby nie pozostawać z problemem samemu. Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę, by uzyskać fachową poradę i wsparcie.
Przykładowe telefony alarmowe, przy których obecni są psychologowie gotowi pomóc ci, kiedy jesteś w złej sytuacji psychicznej:
* 116 111 - Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
* 116 123 - Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dorosłych
* 22 654 40 41 - Antydepresyjny telefon zaufania ITAKA